NVIDIA, Yapay Zeka Odaklı Yeni Çalışmalarını Duyurdu: Süper Bilgisayarlar, Otomobiller, Robotlar ve Dahası!

5
1
1
0
0
NVIDIA'nın Tayvan'daki Computex etkinlikleri, yapay zeka odaklı tonla duyuruya ev sahipliği yaptı. Öte yandan; video oyun tutkunlarıyla ilgili de önemli bir açıklama var.

Özellikle de GPU üretimi konusunda dünyanın bir numarası olan NVIDIA, Tayvan'daki Computex etkinliklerinde önemli açıklamalar yaptı. Yapılan bu açıklamalar, şirketin geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. Gelin hep birlikte, NVIDIA'nın en yeni duyurularına yakından bakalım.

NVIDIA deyince akla gelen ilk şey video oyunları. Ancak son etkinlik, video oyun tutkunları için çok da tatmin edici değildi. Zira şirket, bu yıl daha çok yapay zekaya odaklandı. Bunun şaşırtıcı olmadığını söyleyelim. Teknoloji devleri Microsoft ve Google da bu yıl gerçekleştirdikleri etkinliklerde daha çok yapay zekaya odaklandılar.

İşte NVIDIA tarafından yapılan tüm açıklamalar:

NVIDIA GeForce RTX 4080 Ti geliyor

NVIDIA GeForce RTX 4080 ti

NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın video oyun dünyası ile ilgili en önemli açıklaması, NVIDIA GeForce RTX 4080 Ti GPU ile ilgili oldu. CEO, bu ekran kartının seri üretime geçtiğini duyurdu. Ekran kartının özellikleri ve fiyatı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yapay zeka odaklı süper bilgisayar DGX GH200 duyuruldu

DGX GH200

NVIDIA, özellikle de yapay zeka destekli projeler ile yapay zeka modelleri oluşturulması için tasarladığı yeni süper bilgisayarı DGX GH200'ü duyurdu. GH200 isimli süper çiplere sahip olan cihaz, 1 exaflop performans ve 144 terabayt paylaşımlı bellek sunuyor. NVIDIA, DGX GH200'de yaptığı çalışmalar ile bu süper bilgisayarda kullanılan GPU'ların tek bir GPU gibi çalışmasını mümkün kıldı. Böylelikle yapay zeka modelleri eğitilirken verimlilik artırılmış olacak.

DGX GH200, tek başına kullanılabileceği gibi dörtlü bir sistem olarak da kullanılabilecek. Dörtlü sistem "NVIDIA Helios" olarak isimlendirilen başka bir süper bilgisayarı kapsayacak. NVIDIA, bu süper bilgisayarın yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılacağını ifade etti. Şirket, DGX GH200'ün de Helios'un da yıl sonuna doğru hazır olacağını belirtti.

DGX GH200'e hayat verecek süper çipler

NVIDIA

NVIDIA, yeni süper bilgisayarına hayat verecek süper çipleri de aynı etkinlikte duyurdu. "NVIDIA Grace Hopper Superchip" olarak isimlendirilen çipler, şirketin Grace ve Hopper isimli üretim mimarilerini bir araya getiriyor. İşte bunun sonucunda her zamankinden çok daha hızlı çipler ortaya çıkmış oldu. Şu an için seri üretim aşamasında olan çipler, süper bilgisayarlarla ilgili çalışmalarda fark yaratacaklar.

Saniyede 900 GB veri aktarıma imkan tanıyan süper çip, CPU ile GPU'yu birleştiriyor. Ortaya çıkan güç, NVIDIA'nın A100 GPU'sunun 30 katına kadar ulaşıyor. NVIDIA, geliştirdikleri teknoloji ile süper bilgisayarlarla simülasyon yapan bilim insanları ve yapay zeka odaklı şirketlerin işlerinin kolaylaşacağını ifade ediyor.

Bulut odaklı yapay zeka çalışmaları için hız ve verimlilik artacak

nvidia spectrum x

NVIDIA'nın bugün duyurduğu Spectrum-X isimli ağ platformu, bulut şirketlerine çağ atlatacak. Ağdaki verimliliği ve performansı artıran bu teknoloji, bulut üzerinden yapay zeka odaklı uygulama geliştirme hizmeti sunan şirketlerin ve bu hizmetleri satın alan geliştiricilerin işlerini kolaylaştıracak. Spectrum-X, günümüzde kullanılan diğer ağ platformlarından 1,7 kat hızlı.

Robotlar hiç olmadığı kadar akıllanacak

robot

NVIDIA, robot süpürge gibi ürünler için de Isaac AMR isimli yeni bir platform duyurdu. Bu geliştirme platformu, otonom yapıda geliştirilen robot filolarına özerklik kazandıracak. Kamera ve LIDAR sensörlerle entegre çalışabilen platform, devasa tesislerin haftalar süren haritalama işleminin birkaç günde tamamlanmasına imkan tanıyor. Üstelik bu platform ile üç boyutlu voksel haritalar bile oluşturulabilecek.

Dijital reklamcılık, yapay zekadan güç alacak

NVIDIA reklam

NVIDIA, WPP isimli reklamcılık şirketi ile dikkat çeken bir iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında iki şirket, yapay zekadan güç alan bir içerik motoru oluşturdu. Sistem, bir metnin veya gerçek bir görüntünün üzerine yapay zeka desteği sunulmasını ve bu sayede aslında gerçek olmayan ancak gerçekmiş gibi gösterilmesini sağlayan reklam içerikleri üretilebilmesine yardımcı oluyor.

MediaTek ile NVIDIA, tüm otomobilleri akıllı hale getirecek

MediaTek ve NVIDIA

MediaTek ile NVIDIA arasında yeni bir iş birliği anlaşması imzalandı. Otomobiller için yapılan bu anlaşma, giriş seviyeden premium segmente kadar tüm otomobillere, eşi benzeri görülmemiş bir kabin deneyimi sunacak. MediaTek'in otomobiller için geliştireceği çipler, NVIDIA'nın GPU ve yapay zeka odaklı yazılım teknolojileri ile entegre edilecek. Böylelikle geleceğin otomobilleri, bugünün çok daha ötesinde bilgi-eğlence sistemleri sunacaklar.

Kaynak : https://nvidianews.nvidia.com/news?page=1
5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0