Kazananların 1 Milyar Dolarlık Fondan Faydalanabileceği Rise Global 2023 İçin Başvurular Başladı

3
1
0
0
0
Dünya çapında seçilen gençlerin ömür boyu destek hakkı kazandığı Rise Global yarışmasının 2023 ayağı için başvurular başladı.

Dünya genelinde 15-17 yaş aralığında 100 gencin belirlendiği ve insanlığa hizmet vermeye yönelik çalışmalarında ömür boyu desteklenmeye hak kazandığı “100 Rise Global” listesine bu yıl 8 Türk genç girmeyi başarmıştı. Bugün, listeyi oluşturan Schmidt Futures ve Rhodes Vakfı’ndan önemli bir açıklama geldi.

İki kuruluş, ortaklaşa başlattığı ‘Rise To’ kampanyası ile 15-17 yaş arasındaki (1 Temmuz 2023 günü itibarıyla) gençlerin 2023 Rise Global Challenge’a başvurabileceklerini açıkladı. 1 milyar ABD doları tutarındaki taahhütten yararlanma fırsatı bulma şansı elde etmek isteyen gençler, 25 Ocak 2023 tarihine kadar aşağıdaki adımları izleyerek başvuru yapabilirler.

Rise Global’a nasıl başvurulur?

rise global

 • Bu yıl Rise Global kazananları arasına katılan 8 Türk genç.

Başvurular, 25 Ocak 2023 TSİ 19.59’a kadar Rise internet sitesi üzerinden alınacak. Mobil teknolojiye erişimi olmayan gençler için Rise, sahadaki ortakları ile kağıt form ile başvurular üzerinden alternatif yollar da sunacak. Gençler, başvuru sürecinde videolar, projeler ve grup mülakatları ile kendilerini sergileyecekler, ilgi alanları, becerileri ve mevcut vakitlerine en uygun projeleri seçebilecekler. Başvuru şartları ve kuralları ile ilgili tüm detaylara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Başvuru yapanlar kazanmasalar da Rise’ın küresel ağına, ücretsiz kurslara ve diğer fırsatlara erişebilecek:

Rise, yarışmanın kazananı olmasalar bile tüm başvuranlara Rise ağına, ücretsiz çevrimiçi kurslara ve partnerler tarafından düzenlenecek fırsatlara erişim imkânı sunacak.

Yarışmanın kazananlarına neler sunuluyor?

 • Yerleşim Zirvesi: Rise Global Kazananları topluluğunun diğer üyeleri ile birlikte, tamamı finanse edilmiş üç haftalık bir yerleşim zirvesi.
 • Global Kazananlar Ağı: Ortak çıkarlarda buluşmak, hizmet taahhütlerinde bulunmak, girişimleri hayata geçirmek ve işbirliği yapmak için Rise Global Kazananlar ağına erişim.
 • Danışmanlık ve Kariyer Desteği: Üniversiteye başvurmada ve kariyer seçmede tavsiye ve destek.
 • Programlama: Rise ortakları üzerinden uzmanlaşmış programlara, kurslara ve diğer fırsatlara erişim
 • Yüksek Öğrenim Bursları: Herhangi bir akredite üniversitede, okul ücreti ve yaşam masraflarını karşılayan, ihtiyaca dayalı ve halihazırda herhangi bir finansal yardım kapsamında olmayan dört yıllık bir yüksek öğrenim bursu.
 • Teknoloji: Dizüstü bilgisayar veya tablet gibi yıllık olarak belirlenecek bir teknoloji paketi.

Ayrıca tüm Rise Global kazananları, aşağıdaki faydalara da başvuru yapabiliyor:

 • Ortak Ağı: Programlar, orta ve lise bursları, stajlar ve Rise ağı kapsamındaki ortakların diğer avantajları ile eşleştirme.
 • Fon Sağlama Fırsatları: Gerek yerel topluluklarda isterse dünya çapında yaşanan ciddi sorunların üzerine eğilen yenilikçi fikirler ile deneyler yapmak üzere, bir sosyal girişim başlatmak için başlangıç desteğinden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için hibeye kadar fonlama başvurusu yapılması.
 • Eğitim Desteği: Bir yüksek lisans derecesi için burs fonlarına başvurmak.

Rise Global kazananları arasına giren Türk gençlerin projeleri:

Son iki yılda Rise Global listesine toplam 11 Türk öğrenci girmeyi başardı. Bu öğrencilerin projeleri arasında öne çıkanlardan bazıları şu şekildeydi:

 • Suyun toksisite düzeylerini ölçen ve azaltan bir cihaz yaratılması;
 • Müziğin Alzheimer hastalarına nasıl destek sağlayabileceğinin araştırılması; ve
 • Gelecekteki uzay araştırmalarının yolunu açmak için, uzay çöplerini toplamaya yönelik bir yöntem geliştirilmesi.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0