• Anasayfa
  • Yaşam
  • İstanbul’da Koronavirüsle Mücadelede Yeni Uygulama

İzmir, Ankara ve İstanbul’da Koronavirüsle Mücadelede Yeni Uygulama

38
30
8
5
5
Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir genelgeye göre özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde koronavirüsle mücadele daha çok evde bakıma dönecek. Filyasyon ekipleri, hastanın durumuna göre ilaç tedavisine başlayabilecek.

Özellikle yaz aylarının başında kontrol altına aldığımız koronavirüs, son birkaç haftadır yeniden yükselme eğiliminde. Bu konuda önlemini almak isteyen Sağlık Bakanlığı ise İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde evde tedavi sürecini ön plana çıkaracak. Hastane yerine evde yapılacak çalışmalarla temaslı kişilerden örnek alacak ekipler, testi pozitif çıkan kişilere yine evlerinde hidrosiklorokin ve favipiravir ilaçları vererek tedavi sürecini yürütecek. 

Virüsün beklenen ikinci dalgasıyla beraber hastanelerde yoğunluk olması muhtemel. Böyle bir durumda özellikle acil tedaviye ihtiyacı olan hastaların zor durumda kalmaması isteniyor. Sağlık Bakanlığı da bu noktada kendisine bağlı tüm birimlere bir genelge gönderdi. Bu genelgede şu ifadeler yer aldı:

Koronavirüs tedavisinde yeni dönem

COVID-19 pandemisi ile mücadelede gelinen son aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girilmiştir. Bu itibarla hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına başlanacaktır.

Vaka veya temaslılarının evde numune alma ve tedavilerinin düzenlenmesi ve ilaçlarının verilmesi iş-işlemleri ilçelerimizde görevlendirilen filyasyon ekipleri tarafından yürütülecektir. Filyasyon ekipleri hekim, diş hekimi, yardımcı sağlık personeli (ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT), tıbbi teknolog, diyetisyen, psikolog ve ihtiyaç halinde ilçedeki diğer personelden oluşturulacaktır. Ekip üyeleri, hangi branş ve kadroda olursa olsun bu işlemleri yapmakla görevli ve yetkilidir. Evde ilaç tedavisine başlama ve hasta/temaslıların süreç yönetimi ‘filyasyon algoritması’nda belirtildiği gibi uygulanacak olup bütün bu işlemler filyasyon ekiplerine koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda takip edilecek ve yönlendirilecektir. Verilen ilaçların HSYS kayıtları bu uzman hekimler tarafından yapılacaktır.

Uzman hekim bulunmayan ilçelerde İlçe Sağlık Müdürlüğü veya TSM hekimleri bu konuda görevlidir. Ayrıca tedavi ve diğer işlemleri kabul etmeyenler için ‘Pandemi Sürecinde Ev Ziyareti Esnasında Vaka/Temaslıya Verilen İlaçları, Vaka/Temaslının Tedavi Ret Tutanağı’ doldurulup İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Filyasyonun sağlıklı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için filyasyon ekiplerine kaymakamlıklar vasıtasıyla kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlardan da gerektiğinde destek talep edilmesi hususunda gereği yapılmalıdır.”

18 yaş altı koronavirüs hastalarına özel uygulama

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni genelgeye göre filyasyon ekipleri, yeni vakaları 18 yaş üstü ve altı şeklinde ayıracak. 18 yaşının altında olan Covid-19 hastalarına herhangi bir tedavi uygulanmamasına karar verildi. Genelgede, “Evde pozitif vakalar ve semptomlu temaslılarına ilaç tedavisi başlanılacaktır. Pozitif olup, 18 yaş üzeri semptomsuz olanlara sadece hidroksiklorokin, öksürük veya kas ağrıları gibi her türlü semptomu olan ama komplike olmayan riskli olmayan grup hastalara ikili tedavi başlanılacaktır. Temaslılardan 18 yaş üzeri olup semptomsuz olanlara ilaç başlanılmayacak, semptomları olanlara ikili tedavi başlanılacaktır. Her iki grupta pozitif veya temaslı olup ağır semptomları olanlar ileri tedavi ve tetkik için hastaneye yönlendirilecektir. Gene her iki grupta 18 yaş altı olanlara herhangi bir tedavi başlanılmayacaktır. Semptomları varsa gene başlanmayacak. Ağır olduğu düşünülüyorsa hastaneye gönderilecek.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-koronavirusle-mucadelede-yeni-uygulama-istanbul-ankara-ve-izmir-41579665
38
30
8
5
5
Emoji İle Tepki Ver
38
30
8
5
5