Sebzeleri Taze Tüketmek mi Daha Sağlıklıdır Yoksa Dondurarak mı? (Cevap, Tahmininizden Çok Farklı!)

4
3
0
0
0
Dondurulmuş olanlarını satın almak her ne kadar pratik olsa da aslında birçoğumuz, sebzelerin taze alınması ve tüketilmesinin daha doğru olduğunu düşünürüz. Peki işin aslı nedir?

Dondurulmuş sebze fiyatları zaman zaman daha ucuz olabilir ve bunlara erişmek bir markete gitmek kadar kolaydır. Tazelerini bulmak için ise manavların ya da pazarların yolunu tutmak gerekir.

Sözü daha fazla uzatmadan dondurulmuş sebzelerin mi yoksa taze olanlarının mı bizim için daha sağlıklı olduğuna bakalım.

Taze sebzelerin dondurulmuş olanlarına göre biraz daha lezzetli olduğuna şüphe yoktur. Ancak besin değerleri zannedildiği kadar yüksek olmayabilir.

sebze

Şöyle ki sebzeler, dalından koparıldıkları anda besin değerlerinde düşüş yaşamaya başlar. Çünkü sebzelerdeki hücreler, kendilerini canlı tutmaya çalışmak için daha fazla solunum yapar. 

Yine bu kayıp, sebzelerin depolama ve işleme sırasında oksijensiz kalmasıyla da meydana gelir. Ancak sebzelerin içinde bulunan besinin kaynağı biraz da onların ne zaman tüketildikleri ile ilgilidir.

Eğer bunları toplandıktan kısa bir süre tüketebilirseniz, içindeki sağlıklı maddeleri vücudunuza alabilirsiniz. Fakat bekleme süresi arttıkça, bu yararlı maddeler sebzeleri terk eder.

Şaşırtıcı bir şekilde dondurulmuş sebzelerin içindeki besin miktarı, taze olanlara göre daha yüksek olabilir.

sebze

Çünkü bunlar toplanır toplanmaz dondurulur. Ancak bazı dondurulmuş sebzelere öncesinde haşlama işlemi uygulanabilir. Bu sebzeler eğer ki haşladıktan sonra dondurulursa işte o zaman içindeki vitamin ve mineralleri kaybeder.

Dondurulmuş sebzelerin önceden haşlandığını şu an ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bunun sebebi haşlama işleminin, gıdalarda zaman zaman oluşan gri renk bozulmasının önüne geçmesidir. 

Ayrıca 2015’te yapılan bir çalışma, 8 farklı sebze ve meyvenin taze ve dondurulmuş hâllerini inceledi.

sebze

Araştırmaların sonucunda; havuç, ıspanak, bezelye ve brokolinin saklanma koşullarındaki farklılık, C vitamini oranlarında bir değişiklik yaratmadı. Fakat dondurulmuş yeşil fasulye ve mısır, tazelerine göre daha yüksek C vitamini seviyesine sahipti.

Özetle dondurulmuş sebzeler, tazeleriyle karşılaştırıldığında genel itibarıyla aynı besin değerlerine sahiptir. Hatta bazı dondurulmuş olanları, daha fazla C vitamini bile içerebilir. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

4
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
0
0
0