Shameless İngiltere ve Shameless ABD Arasındaki 8 Büyük Fark

9
5
1
1
0
Lost, Breaking Bad ve Prison Break gibi dizilerin ortak bir özelliği vardır: İnsanları dizi izlemeye başlatmak. Bu dizilerden biri de sevilen Gallagher ailesini konu alan Shameless. Varoş bir aile olan Gallagher’ların iki farklı perspektiften ele alındığı bu iki versiyonun farklılıklarına gelin beraber göz atalım.

Gallagher ailesi, birçok insanın favori fakir ailesi desek yanlış olmaz. Frank’in herkesten para koparmaya çalışmasını ve Fiona’nın aşkını bulabilmek için çaresizce attığı adımları neredeyse hepimiz yıllarca severek izledik.

Aslında birçoğumuzun bilmediği bir şey var, Shameless ilk olarak 2004 yılında Birleşik Krallık’tan çıkmış olan bir dizi, hepimizin bildiği ABD versiyonu ondan daha sonra çekildi ve yayınlandı ancak efsane olan da o oldu. Bu yazımızda sizlere Shameless ABD ve Birleşik Krallık arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Shameless ABD Vs. Shameless İngiltere farkları:

  • Bütçe ve prodüksiyon
  • Oyunculuk
  • Dizinin devam etme süresi
  • Komşular
  • Sansür ve yetişkin içerik
  • İlişkiler
  • Gallagher ailesi
  • Herkesin takıldığı bar
  • Karakter gelişimi

Bütçe ve prodüksiyon

shameless

Bu durum aslında yapımcıların elinde olan bir durum değil ancak Shameless ABD’nin çok daha büyük bir prodüksiyon bütçesi var. Tabii bu da dizinin içerisindeki detaylandırmayı ve görselliği arttırmada büyük bir etki. Ek olarak ABD’deki ürün yerleştirme ve pazarlama olanakları Birleşik Krallık’a kıyasla daha geniş bir yelpazeye sahip olduğu için durum böyle.

Dizinin her iki versiyonu da Gallagher ailesinin evini oluşturmak için detaylı bir set oluşturdu ancak ABD versiyonunda birçok farklı bölgede ve sette çekimler yapıldı. Örneğin Patsy’s restoranı gerçekte de faaliyet gösteren bir işletme.

Oyunculuk

shameless

ABD versiyonunun en büyük artılarından biri de William H. Macy’nin Frank Gallagher’ı adeta oynamak için doğmuş olması. Birleşik Krallık versiyonunun Frank’i David Threlfall da işini iyi yapıyor tabii ancak William abimiz işi bambaşka bir boyuta taşıyor bu da bir gerçek.

Bununla beraber Birleşik Krallık versiyonunun da artıları yok değil. Örneğin ilk sezonda Steve, James McAvoy tarafından canlandırılıyor ki kendisi günümüzün en yetenekli aktörlerinden birisi. Ayrıca birçok internet yorumcusu tarafından genel bir görüş olarak İngiltere versiyonunun kadrosu daha samimi, sempatik ve karakterlere uygun seçilmiş.

Komşular

shameless

Kevin ve Veronica, her iki versiyonda da bulunuyor ancak Birleşik Krallık versiyonunun 4. sezonunda diziden ayrılıyorlar ve dizinin merkezine Maguire ailesi yerleşmeye başlıyor. ABD versiyonunda yer alan Milkovich ailesi ise Ian ve Micky’nin ilişkisi dışında aynı şekilde bir etki yaratmıyor. Hatta Birleşik Krallık versiyonunda Maguire ailesi Gallagher ailesinin bile önüne geçiyor.

Sansür ve yetişkin içerik

shameless

Hem Shameless Birleşik Krallık hem de ABD’de çıplaklık, kötü alışkanlıklar ve küfür gibi unsurlarıyla biliniyor. Bununla birlikte Birleşik Krallık versiyonu daha olgun, gerçekçi ve dramatik bir havaya sahip, zira biliyorsunuz ki ABD versiyonunda bunların yanı sıra komedi unsurları da bir hayli fazla bulunuyor.

İlişkiler

shameless

Karakterler arasındaki romantik ilişkilerin birçoğu, Shameless’ın iki farklı versiyonunda farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Örneğin Birleşik Krallık versiyonunda Ian ve Mickey ayrıldıktan sonra Ian bir kadınla evleniyor. ABD versiyonunda ise Ian, Mickey ile olan ilişkisine hapishane serüveninden sonra son verir ve kimseyle evlenmez.

Gallagher ailesi

shameless

İki versiyon arasındaki en büyük farklardan biri, Gallagher ailesine olan yaklaşım diyebiliriz. Birleşik Krallık versiyonunda ailenin ana karakterleri diziden ayrılıyor. Hatta ailede bir tek Frank kalıyor diyebiliriz. Dizinin sonlarına doğru ana odak Gallagher ailesine değil komşu ailelere doğru kayıyor. Ayrıca Birleşik Krallık versiyonunda Gallagher ailesinin Stella adında ekstradan bir ferdi daha var.

Herkesin takıldığı bar

shameless

Shameless Birleşik Krallık versiyonunda herkesin uğradığı barın ismi The Jockey, ABD versiyonunda ise ismi The Alibi Room. Tabii tek farklılık isimde değil. Örneğin Birleşik Krallık versiyonunda barın sahibi Maguire ailesi fertleri. ABD versiyonunda ise barın sahipleri Kevin ve Veronica çifti ve daha sonrasında onlara dahil olan Svetlana.

Karakter gelişimi

shameless

Shameless Birleşik Krallık versiyonunda olay dizilerinin gelişimi her zaman en doğru şekilde yapılmıyor zira ABD versiyonunda konuların işlenişi, diziyle olan bağınızın daha kuvvetli gelişmesine yol açıyor. Bunun bir başka sebebi de daha önce belirttiğimiz gibi Birleşik Krallık versiyonunda Gallagher ailesinin ana fertleri diziden bir bir ayrılıyor.

Böylelikle 2000’li yılların en iyi animasyon filmleri listesi konulu içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

9
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
5
1
1
0