ChatGPT'ye Büyük Rakip Geldi: Stable Diffusion'un Geliştiricisi, Kendi Sohbet Botunu Yayınladı

6
3
0
0
0
Stable AI, ChatGPT'ye rakip olacak ve yeni rakipler doğuracak dil modeli StableLM'i açık kaynak olarak yayınladı.

Günümüzün en başarılı yapay zekâ görsel oluştuşturucularından Stable Diffusion’ı geliştiren Stable AI, ChatGPT’ye de rakip olmaya çalışıyordu. Uzun süredir kendi dil modeli StableLM’i geliştiren StableAI, artık dil modelini herkes için yayınladı.

StableLM, dünyanın her yerindeki geliştiriciler için tüm kodlarıyla GitHub’da yayınlandı. ChatGPT rakibi dil modeli, büyük bir veri birikimi olan Pile ile eğitildi.

Şu anlık sınırlı sayıda parametre olsa da bu sayı bile yeterli:

stablelm

  • Tıpkı ChatGPT gibi normal sohbetin yanı sıra sizin için kod da yazabiliyor.

StableLM, bugün yalnızca 3 milyar ve 7 milyar parametreye sahip versiyonlarıyla yayınlandı. Bu sayı bile aslında günümüzdeki pek çok dil modelinde bulunamayan bir sayı. Üstüne üstlük geliştirici ekip, yakında 15 ve 65 milyar parametreye sahip versiyonların da yayınlanacağını açıkladı.

StableLM dil modelini denemek için kaynak kodlarını indirmenize gerek yok. Dil modelini, bu bağlantıya tıklayarak Hugging Face üzerinden deneyebilirsiniz. Fakat StableLM’in, ChatGPT’nin aksine yalnızca İngilizce desteklediğini belirtelim.

Dil modelinin bu bağlantıya tıklayarak ulaşabileceğiniz kaynak kodlarını ise, modeli kendi amaçlarınız doğrultusunda eğitmek ve bir sistem kurmak için kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://stability.ai/blog/stability-ai-launches-the-first-of-its-stablelm-suite-of-language-models
6
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
0
0
0