İnsanlığı Ay'a Geri Götürecek Dünyanın En Büyük Roketi Starship'in Dördüncü Uçuş Testi Gerçekleştirildi [Video]

5
3
0
0
0
İnsanlığı Ay'a Geri Götürecek Dünyanın En Büyük Roketi Starship'in Dördüncü Uçuş Testi Gerçekleştirildi [Video]
SpaceX'in dev roketi Starship'in dördüncü uçuş testi bugün gerçekleştirildi.

SpaceX’in insanlığı Ay’a tekrar gönderecek uzay aracı Starship, daha önce üç kez test edilmişti. Başarısız olan ilk iki testin ardından geçtiğimiz mart ayındaki üçüncü testte başarılı bir şekilde fırlatılmıştı.

Şimdi ise dünyanın en büyük roketi olarak kayıtlara geçen roketin dördüncü testi gerçekleştirildi. Araç, bugün TSİ 15.50 sularında ABD’nin Teksas eyaletindeki tesisten fırlatıldı.

Starship'in fırlatılma anı:

Starship, 15.50'de başarılı bir şekilde istasyondan fırlatılarak uzaya gönderildi. Bu test uçuşunun ana amacı, aracın tekrar kullanılabilirliğini test etmek olacak.,

Super Heavy, başarılı bir şekilde Dünya'ya yumuşak iniş yaptı

Başarılı kalkışın ardından roketin Super Heavy isimli ilik aşaması araçtan ayrıldı. Super Heavy, bunun ardından Dünya'ya geri dönüş yaptı. Roket iticisi, önceki testlerin aksine Meksika Körfezi'ne kontrollü bir şekilde yumuşak iniş yapmayı başardı. Şimdi ise Starship'in tekrar gezegene inişi bekleniyor. Onun başarılı olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

Starship, Hint Okyanusu'na inmeyi başardı

Araç, fırlatıldıktan yaklaşık 1 saat sonra Dünya'ya geri dönüş yaptı. Starlink yardımıyla araçtan iniş sırasının büyük çoğunluğunda başarılı bir şekilde yayın yapıldı. Ancak yüzeye yaklaştıkça aracın "yüzgeç" olarak isimlendirilebilecek kısımları parçalanmaya başladı. Kameranın görüntüsünde bozulmalar olsa da veriler gelmeye devam etti.

*Starship'in iniş anları.

Araç, en sonunda ateşleyicilerini çalıştırmayı başararak kontrollü olarak Hint Okyanusu'na iniş yaptı. Aracın iniş anını veya şu anki görünümünün nasıl olduğunu bilemiyoruz çünkü net bir görüntü yok. Biraz parçalanmış olabilir. Buna rağmen yumuşak iniş yapabilmesi, testin büyük anlamda başarılı olduğu anlamına geliyor.

5
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
0
0
0