Çin’in Tesla’sı, Uçan Arabasını İlk Kez Test Etti: Normal Arabaya Kanat Takmışlar(!)

9
7
1
1
0
Tesla'nın Çinli rakibi XPeng, ilk uçan otomobil prototipini geçtiğimiz günlerde test etti. Aracın tasarımı ise dikkat çekti.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla, ABD ve Avrupa pazarından satış rekorları kırarken, Çinli otomobil üreticileri ise Tesla’ya rakip çıkarmak için kolları sıvamış ve birkaç farklı rakip firma kurmuştu. Bu firmalardan birisi olan XPeng ise Çin’in Tesla’ya karşı en büyük rakibi olarak görülüyor.

Ürettiği elektrikli otomobiller ile dikkat çeken XPeng, son 2 yıldır geliştirdiği eVTOL (Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş) aracının ilk uçuş testini geçtiğimiz günlerde yaptı. Bu testin en dikkat çeken noktası ise Xpeng’in eVTOL aracı AeroHT’nin, pervaneleri sonradan eklenmiş bir otomobil gibi görünmesi.

Pervaneler sanki Photoshop’la yapılmış gibi (!)

2 yıllık geliştirme sürecinin ardından AeroHT’nin ilk kullanılabilir prototipi, ilk kez açık alanda test edildi. Araç her ne kadar devasa drone kanatlarının elektrikli otomobile photoshoplanmış hali gibi dursa da yapılan testlerde de aracın fonksiyonel olduğu kanıtlanmış oldu. Çinli otomobil üretici, bu aracın henüz prototip olduğunu ve ilk modelde kanatların sabit olacağını belirten mühendisler, gelecek modellerde kanatların açılır kapanır ve çıkartılabilir olmasını arzuladıklarını da belirtti.

Daha önce uçan arabalar hakkında pek çok konsept çalışması ve prototip görmüştük ancak genellikle bu prototipler otomobilden çok mini helikopterlere benziyordu. XPeng’in eVTOL aracı ise bugüne dek gördüğümüz ilk tamamen çalışan “otomobil görünümlü” uçan otomobil olma özelliğini taşıyor.

Aracın kullandığı yüksek güçlü motorlar ve iticiler, şu anda sıradan kullanıcılar için büyük risk taşısa da XPeng mühendisleri, aracın tamamlanmadan önce gerekli kurallara ve regülasyonlara uygun bir şekilde elden geçirileceğini ve satışa sunulacak ürünün kullanıcılar için tamamen güvenli olacağını açıkladı.

XPeng’in uçan otomobili AeroHT’nin ilk uçuş testini izlemek için aşağıdaki videoda 1:11:34’e bakabilirsiniz

Kaynak : https://electrek.co/2022/10/26/check-out-video-footage-of-xpeng-aerohts-flying-car-completing-its-maiden-flight/
9
7
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
7
1
1
0