Test Aşamasındaki Otomobillerde Neden Böyle Karmaşık Desenler Kullanılıyor? Ortaya Çıkışı Bir Hayli İlginç!

12
3
1
1
0
Test aşamasındaki otomobiller, genelde kamuflajlı bir şekilde yollara çıkıyor. Bunun bilinen nedeni, aracın gizlenmek istenmesi. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Otomobil şirketleri, yeni bir model için hiç durmadan çalışıyorlar. Arka planda devasa bir mühendislik çalışması sürdürülüyor. Test edilmekte olan otomobiller farklı segmentlerde hatta farklı markalara ait olsalar da ortak bir özelliğe sahip oluyorlar.

Bu ortak özellik, test aşamasındaki tüm otomobillerin bir çeşit kamuflaj ile donatılmış olmaları. Bunun araçları gizlemek için yapıldığı büyük bir sır değil. Ancak çıkış noktası bir hayli ilginç.

Bu örnekte Skoda'nın ENYAQ iV isimli otomobilinin hem kamuflajlı hem de kamuflajsız halini görüyorsunuz.

Skoda mühendislerinin, test aşamasındaki aracı gizlemek için bu çalışmayı yaptıkları aşikar. Skoda'nın açıklamasına baktığımızda, sadece yukarıdaki kamuflaj için 120 saat harcadıklarını görüyoruz.

Kamuflaj çalışmaları, ilk kez Birinci Dünya Savaşı'nda gündeme geliyor.

İngilizlerin “göz yanıltıcı kamuflaj”lı gemileri, farklı yön, büyüklük ve hız yanılsamasına yol açıyordu.

Fransa, Mustafa Kemal Atatürk'ün ordusuna karşı aldığı ağır yenilgiden sonra gemileri gizlemenin yollarını düşünüyor ve böylece ilk kamuflaj çalışmaları gerçekleştiriliyor. O dönemler İngiliz donanması için çalışan sanatçı Norman Wilkinson ise siyah ve beyaz renkleri kullanarak "göz yanıltıcı kamuflaj" oluşturuyor ve bu kamuflaja sahip 4.000 civarı gemi, savaşta aktif olarak görev alıyor. Ancak bu noktada büyük bir bilinmezlik var, kamuflajlı gemilerin işe yaradığına dair somut bir kanıt hiçbir zaman olmadı.

Kamuflajın otomotiv sektörüne sıçraması ise 1950'li yıllarda gerçekleşiyor.

BMW tarafından kullanılan kamuflaj.

Prototip araçların fotoğraflarının izinsiz bir şekilde gazetelere verilmesi, sektörde ciddi bir sıkıntıya yol açıyor. Sadece dönemin tüketicilerini memnun eden izinsiz paylaşımlar, otomobil üreticileri arasında tartışmalara neden oluyor.

“Auto, motor und sport” isimli bir Alman otomotiv gazetesi, Erlkönige isimli köşesinde prototip araçların fotoğraflarını izinsiz olarak paylaşıyor. Bu paylaşımlar, rakip şirketlerin birbirlerine ait otomobilleri görmelerine yol açıyor. Şirketler arasında tartışmaya yol açan Erlkönige köşesi, kamuflajlı arabaların genel adının "erlkönige" olarak anılmasına yol açıyor. İşte bu olay üzerine otomobil mühendisleri, birbirinden farklı kamuflaj çalışmaları oluşturup, bunları test edilen otomobillerde kullanıyorlar.

Kamuflaj sadece silah ve otomobiller için değil. Bunun en net örneğini bu fotoğrafta görüyorsunuz.

kamuflaj

Sörfçüler ve dalgıçlar da zaman zaman kamuflaj kullanıyorlar. Bunun nedeni, köpek balıklarının olası saldırılarından kaçınmak.

İşte bazı kamuflaj çalışmalarından çeşitli örnekler:

BMW x2

bmw x5

Rolls-Royce

Mercedes-Benz

Volvo XC60

12
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
3
1
1
0