TikTok, Şimdiye Dek Yalnızca Facebook'un Ulaşabildiği Bir Başarıya İmza Attı

63
13
3
1
1
Sosyal medya platformu TikTok'un mobil uygulaması, 3 milyar indirme barajını aşabilen beşinci oyun olmayan mobil uygulama oldu. Diğer dört uygulamaysa tamamen Facebook uygulamalarından oluşuyor.

Dünya genelinde önü alınamaz bir şekilde popülerlik kazanan ve bu popülerliği korumaya devam eden TikTok, başarısını simgeleyen çok önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Sosyal medya platformu, tüm dünyada toplamda 3 milyar indirme sayısını aşmayı başardı. Daha önce bu başarıya yalnızca Facebook uygulamaları ulaşabilmişti.

Facebook, sosyal medya platformları Facebook ile Instagram ve mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ile Messenger’la 3 milyar indirmeyi aşmayı başarmıştı. Bu dört uygulama, oyun dışında 3 milyar indirmeyi aşan uygulamalar listesindeki tek üyelerdi. Fakat bu üyelerin arasına Facebook dışında yeni bir üye daha eklenmiş oldu.

3 milyar barajını geçen beşinci mobil uygulama:

tiktok

Sensor Tower’ın verilerine göre TikTok, 3 milyar indirme barajını geçmeyi başaran oyun olmayan tek mobil uygulama oldu. Öte yandan TikTok’un bu başarısı, platformun Facebook’u yakalamaya halen uzak olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Facebook, aylık aktif 2,85 milyar kullanıcıya sahipken TikTok’ta bu sayı 732 milyon.

TikTok, 2016 yılında çıkış yaptığında sosyal medya içerik üreticileri ve diğer platformlardan ayrışan dijital kültürüyle büyük bir popülerlik kazanmıştı. Özellikle de koronavirüs salgını sırasında uygulamanın kullanıcı sayısında bir hayli artış görülmüştü. Evlerine kapanan insanlar, vakit geçirmek için TikTok indirmeye başlayarak uygulamanın popülerliğinin artmasına katkı sağladı.

TikTok’un sosyal mecrada elde ettiği bu inanılmaz başarı, rakiplerini de TikTok’taki bazı özellikleri ‘ödünç almaya’ zorladı. Instagram, Ağustos 2020’de Reels özelliğini çıkardı ve uygulamanın Akış ve Keşfet sayfalarında kullanıcılar için kısa biçimli videoları kullanıma soktu.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/tiktok-facebook-3-billion-app-downloads-popularity-users-whatsapp-instagram-2021-7
63
13
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
63
13
3
1
1