• Anasayfa
  • Bilim
  • 49 Yıl Önce Öngörülen 'Toplumsal Çöküş' Dönemi Başladı

49 Yıl Önce Öngörülen 'Toplumsal Çöküş' Döneminin Başladığı Açıklandı

138
19
19
13
10
1972 yılında MIT'te görevli bilim insanları, bir takım veriler kullanarak dünyada medeniyetin ne zaman çökeceğine dair felaket senaryoları oluşturdu. Yaklaşık 49 yıl sonra bu senaryolar yeniden inceleme altına alındı ve şu anda yaşadığımız şeylerin felaket senaryosuyla uyuştuğu ortaya çıktı.

1972 yılında ABD'de yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) görevli bilim insanları, medeniyetin çöküşünün nasıl ve ne zaman olacağını tahmin etmek amacıyla bir araştırma başlatmıştı. Araştırma kapsamında dikkat edilen en büyük unsur, insanların çevresel ve toplumsal zararları göz önünde bulundurmadan ekonomik büyümede nasıl istikrarlı olduğuydu. 

Bu araştırma, yıllar sonra Hollanda merkezli bir danışmanlık şirketi tarafından yeniden ele alındı ve şirketin Sürdürülebilirlik ve Dinamik Sistem Analizi Lideri Gaya Herrington, MIT'in yapmış olduğu araştırmanın doğruluk payını incelemeye karar verdi. Araştırmada yer alan bilgilerle bir simülasyon oluşturan Herrington, şu an dünyada yaşadığımız şeylerin MIT'in yazmış olduğu felaket senaryosuyla uyuştuğunu ortaya çıkardı

Böyle devam ederse 2040 yılına kadar toplumsal çöküş yaşanması bekleniyor

MIT

Herrington'ın oluşturduğu simülasyonda dünya nüfusu, doğurganlık oranları, endüstriyel üretim, yenilenemeyen kaynaklar ve ekolojik ayak izi gibi 10 temel değişken incelendi. Dünya tarafından elde edilen veriler, bu temel değişkenlerle karşılaştırıldığı zaman MIT'in yazmış olduğu BAU2 ve CT adlı iki senaryo ile benzerlik gösterdiği sonucuna varıldı.

MIT

Araştırma kapsamında en dikkat çeken detaylardan birisi ise dünya, bu senaryoya göre ilerlemeye devam ederse 2040 yılına kadar büyük bir çöküş yaşayacak. Toplumsal çöküş olarak adlandırılan bu yıkım, dünyanın dört bir yanından insanların hayat kalitesini düşürecek ve gıda ve endüstriyel üretimde büyük bir çöküş yaşanacak. 

"Ekonomik anlamda sürekli büyümek mümkün değil"

solmuş çiçek

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi MIT'in göz önünde bulundurduğu en önemli şey, insanların ekonomik anlamda büyümeye çalışırken çevresel ve toplumsal faktörleri göz ardı etmesiydi. Bu unsurları görmezden gelmenin bir felakete yol açacağını belirten bilim insanları, sürekli büyümenin mümkün olmadığını, benzeri görülmemiş teknolojik bir gelişme yaşansa bile kontrolsüz büyümenin refah düzeyine, endüstriyel üretime ve tarıma doğrudan etki edeceğini belirtiyor. MIT'in senaryolarını yeniden inceleyen Herrington ise bu negatif etkinin ancak teknolojik gelişmelere ve kamu hizmetlerine yatırım yaparak azaltılabileceği görüşünde.

MIT'e göre medeniyetin çöküş tarihi 2020'ydi

maske

MIT'in World 1 adlı bilgisayar programını kullanarak 1972 yılında oluşturduğu bir simülasyon, 2060 yılına kadar dünyada olan şeyleri simüle etmek için tasarlanmıştı. O dönemde araştırmayı yürüten Jerry Foster, elde edilen verilerle birlikte 1940 yılından 2020'ye kadar yaşam kalitesinin artacağını ancak 2020 yılında yaşanacak bir olayla birlikte bu yaşam kalitesinin çökmeye başlayacağını açıklamıştı. 

Foster, o yıllarda katıldığı bir radyo programında 2020 yılında insanları derinden etkileyecek ve nüfusun azalmasına yol açacak bir olay yaşanacağını, 2040-2050 yılları arasında da Dünya'da yaşamın sona ereceğini tahmin ettiklerini belirtmişti.

Kaynak : https://www.vice.com/en/article/z3xw3x/new-research-vindicates-1972-mit-prediction-that-society-will-collapse-soon
138
19
19
13
10
Emoji İle Tepki Ver
138
19
19
13
10