• Anasayfa
  • Yaşam
  • Türkiye'de En Yüksek ve En Düşük Oranda Aşılanan İller

Türkiye'nin COVID-19 Aşı Haritası Güncellendi: İşte En Yüksek ve En Düşük Oranda Aşılanan İller

26
18
10
5
3
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Temmuz'a ait günlük COVID-19 tablosunu paylaştı ve açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasında toplumsal bağışıklığın önemine vurgu yapan Koca, vatandaşları aşı olmaya davet etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan koronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Bu bağlamda; dün akşam saatlerinde bir paylaşım yapan Koca, Türkiye'nin aşılamadaki son durumunu paylaşarak, aşı olmanın ne kadar büyük bir önem arz ettiğini açıkladı. Koca, vatandaşların neler yapabileceğini de açıkça dile getirdi.

Fahrettin Koca tarafından paylaşılan haritaya göre 21 Temmuz'da testi pozitif çıkan vatandaş sayısı, 8.151 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ayrıca 59 vatandaşımızı da COVID-19 nedeniyle kaybettik. Paylaşılan veriler, özellikle de delta varyantının etkisini göstermeye devam ettiğini, salgın hızındaki artışın devam ettiğinin açık bir göstergesi... İşte bu durumun önüne geçebilmek için yapabileceğimiz tek şey, aşı olmak.

Sağlık Bakanı: Kısır döngüye girmeyelim

COVID-19 tablo

21 Temmuz'a ilişkin günlük COVID-19 tablosunda yer alan önemli bir veri de aşılama durumuyla ilgiliydi. Dün itibarıyla Türkiye'de 64 milyonu aşkın doz aşı uygulamasının yapıldığını görüyoruz. 2 doz aşı vurulmuş olan vatandaşlarımızın sayısı ise 21 milyon 279 bin 203. Bu da en az 1 doz aşı olmuş 18 ve üzeri nüfusun yüzde 34'üne tekabül ediyor. Yani Türkiye, toplumsal bağışıklığa ulaşmak istiyorsa, bu oranı iki katına çıkarmalı.

Fahrettin Koca da konuyla ilgili açıklamalarında, toplumsal bağışıklığın ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Bunun sağlanamaması durumunda ülkemizin kısır döngüye gireceğini söyleyen Koca, şu açıklamalarda bulundu; Bayram artan vaka sayılarını kontrol altına alabilmek için son derece önemli. Aşı olup tedbirlere uyarak toplumsal bağışıklık sağlanırsa salgın biter. Aksi kısır döngü. Tedbirlere uyun, aşınızı olun.

COVID-19 tablosu

En çok ve en az aşılanan şehirlerimiz ise şöyle

Bakan Koca tarafından yapılan paylaşımda, kentlere göre aşılama durumuna da yer veriliyor. Son verilere göre Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ ve İzmir, aşılama konusunda başı çeken kentlerimiz olarak yer alıyor. Aşılamayı en az umursayan kentlerimiz ise Iğdır, Gümüşhane, Bingöl, Batman, Muş, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis...

26
18
10
5
3
Emoji İle Tepki Ver
26
18
10
5
3