vivo, 6G Teknolojisinin Potansiyeli Hakkında Rapor Yayınladı: Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

9
3
2
1
0
Teknoloji devi vivo, 6G teknolojisi hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda 6G teknolojisinin potansiyeline ve gelecekte dünyamızın bu teknolojiyle nasıl bir yere dönüşeceğine değinildi.

5G henüz dünya genelinde yeni yeni kabul görürken, 6G teknolojisini dünyaya sunmak için planlamalar da şimdiden yapılmaya başladı. Teknoloji dünyasında büyük bir yer edinmeyi başaran vivo da 6G özelinde ilgi çekici bir rapor yayınladı. Rapor, 2020’de yayınlanan önümüzdeki 10 yıl için birçok potansiyel 6G dijital senaryosuna ilişkin içgörüler sağlayan ‘Dijital Yaşam 2030+’ ve ‘6G Vizyon, İhtiyaçlar ve Zorluklar’ çalışmalarını temel aldı.

vivo’nun üçüncü 6G teknik incelemesi olan “Fiziksel ve Dijitalin Entegre Edilip Serbestçe Bağlandığı bir Dünya İnşa Etmek: 6G Hizmetleri, Yetenekleri ve Kolaylaştırma Teknolojileri” raporu, 6G’yi ve vivo uzmanlarının, insanların hayatlarını 2030’un ötesinde şekillendireceğine inandığı teknolojileri derinlemesine ele aldı.

İnsanlar ve makineler tam anlamıyla bir arada olacak:

vivo 6g

vivo’nun gerçekleştirdiği analize göre 6G teknolojisi ile iletişimin, hesaplamanın ve algılamanın tek bir sistemde birleştirilmesi planlanıyor. Entegre bir 6G ağının yalnızca insanları insanlara bağlamakla kalmayıp, aynı zamanda insanları makinelere ve makineleri makinelere bağlayarak yepyeni bir dijital dünya yaratmaya yardımcı olacağı ön görülüyor. Böylece 2030 yılına kadar yüz milyarlarca cihazın birbirine bağlanması bekleniyor.

Bununla birlikte 6G, sürükleyici karma gerçeklik, holografik ve çok duyusal iletişim gibi tamamen yeni deneyimleri hayatımıza entegre etmek adına temel telekom hizmetlerini genişletiyor. 6G mobil veri bağlantısı hizmetleri kapasite, veri hızı, gecikme süresi, güvenilirlik ve diğer birçok açıdan hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu da bireylerin ve sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için uçtan uca daha fazla esneklik ve uyarlanabilirlik ile müşteri yelpazesini genişletmeye ve hizmetlerin değerini artırmaya yardımcı oluyor.

vivo 5G standart uzmanı Rakesh Tamrakar konu hakkında yaptığı açıklamada "6G, yeni nesil bağlanabilirliği insanların hayatlarının her alanına getirmemize olanak sağlayacak. Daha fazla erişim teknolojisini entegre edecek, daha büyük bir fiziksel alanı kaplayacak ve daha fazla hizmeti destekleyerek daha iyi çekirdek yetenekler sağlayacak. 6G; endüstrileri, ulaşımı, çalışma alanlarını ve evleri sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayarak, topluma büyük katkı sağlayacak.” İfadelerini kullandı.

İletişim daha verimli ve kolay bir şekilde gerçekleşecek:

vivo 6g

vivo, yeni 6G hizmetlerini desteklemek ve algılama ile iletişimin entegrasyonunu sağlamak için yeni ağ işlevlerinin tanıtılması gerektiğine inandığını belirtti. Bu nedenle 6G, mobil ağ ve bilgi işlem, alanlar arası veri etkileşimi ve yerel AI ağını birleştirecek yepyeni bir sistem mimarisi tasarımına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

vivo’ya göre iletişim bağlantılarını hücresel kablosuz ağlarda yeni bir fırsat alanına entegre eden 6G yerel AI; ağ ve hava arayüzü verimliliğini iyileştiriyor, sistem esnekliğini arttırıyor ve maliyeti azaltıyor. Son derece düşük güçte gerçekleşen bu iletişim, terminal erişiminin önündeki engelleri azaltarak her yerde bağlantı yapılmasına olanak tanıyor. Şu anda, Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) evrimi, Reconfigurable Intelligent Surface (RIS) teknolojisiyle daha verimli ve daha esnek bir ağa giden yolu açan heyecan verici araştırma alanlarından yalnızca bazıları arasında yer alıyor.

vivo İletişim Araştırma Enstitüsü Başkanı Qin Fei, 6G’nin gelişimine kendilerini adadıklarını şu şekilde dile getirdi:

“Dünyanın önde gelen akıllı telefon satıcılarından biri olarak, son teknolojiye sahip 5G akıllı telefonları uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirerek tüketicileri güçlendirmeye kararlıyız. Aynı zamanda, geleceğin teknolojisi olan 6G için çalışmalarımız da hız kesmeden gelişme kaydediyor. Ar-Ge'nin ön saflarında yer alan şirketimiz, 6G dünyasının neye benzeyebileceğini ve oraya ulaşmak için hangi teknolojileri geliştirmemiz gerektiğini keşfetmeye devam ediyor.”

9
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
2
1
0