Vodafone Türkiye CEO’su, Neden Günlerce Hizmet Veremediklerini Açıkladı: "Durum Değişmezse Sonraki Depremde de Aynısı Yaşanır"

58
4
2
1
0
Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy, mobil operatörlerin deprem sırasında neden hizmet veremediklerini açıkladı. Aksoy'un açıklamasına göre ciddi çalışmalar yapılmazsa bu durum gelecekte de devam edecek.

6 Şubat 2023, Türkiye için belki de en büyük sınavların verildiği gündü. Zira Kahramanmaraş'ta iki yıkıcı deprem olmuş, bölgede taş üstünde taş kalmamış ve bölge ile iletişim tamamen kesilmişti. Hal böyle olunca da vatandaşların tepki gösterdiği ilk sektör, telekomünikasyon oldu. Geçmişte defalarca yaşadığımız gibi Kahramanmaraş depremlerinden sonra da mobil operatörler hizmet veremedi.

Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy, Bloomberg HT'nin yayınına katıldı ve yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Vodafone Türkiye CEO'su, mobil operatörlerin neden günlerce sağlıklı hizmet veremediğini açıkladı

deprem sırasında operatörler çöktü

Engin Aksoy'un açıklamalarına göre kule şeklindeki baz istasyonları, açık arazilerde 35 kilometreye kadar veri iletimi yapabiliyor. Ancak şehir merkezlerinde bu durumun değiştiğini belirten CEO, deprem bölgesinde binaların çatılarına yerleştirilen baz istasyonlarının binalarla birlikte yıkıldığını, hal böyle olunca da iletişimin tamamen koptuğunu ifade etti. 

"Mobil baz istasyonları gecikti"

Engin Aksoy, deprem olduğu an itibarıyla bölgeye 240'tan fazla mobil baz istasyonu gönderildiğini, bu mobil baz istasyonlarının ortak kullanıma açıldığını söyledi. Ancak bu noktada da sorun yaşandığından bahseden CEO, gönderilen mobil baz istasyonlarının yoğunluk nedeniyle deprem bölgelerine ulaşmakta zorlandığını, bundan kaynaklı olarak da daha ilk an itibarıyla gecikme yaşandığını ifade etti.

Mobil baz istasyonları deprem bölgesine ulaştı. Bu kez de elektrik kaynaklı sorun çıktı

Mobil baz istasyonu

Vodafone Türkiye CEO'sunun anlattığına göre mobil operatör şirketleri için aksaklıklar bir türlü bitmedi. Bölgeye oldukça geç ulaşan mobil baz istasyonları, bu kez de elektrik sorunu ile karşılaştılar. Enerji olmadığı için hizmet verilemediğinden bahseden Aksoy, jeneratörlere yöneldiklerini ancak bu kez de bölgede ciddi akaryakıt sıkıntısı yaşandığı için çalışamadıklarını söyledi.

Bu arada; Engin Aksoy, acil durum anlarında bir "Afet Protokolü" uygulandığını, her şeyin buna göre yapıldığını söylüyor. Vodafone Türkiye CEO'suna göre mobil operatörler, uygulanan protokol kapsamında elektrik, yakıt, geçiş ve riskli bina bildirim konularında hiçbir önceliğe sahip değiller. Bu da hizmet ulaştırmada sorunlara yol açıyor.

"Nüfusun yoğun olduğu herhangi bir yerde deprem olursa iletişim yine çöker"

Vodafone Türkiye CEO'su

Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy'un değindiği hususlardan bir diğeri de mevcut durumdu. Vatandaşlar ile yerel yönetimlerin çoğu zaman kule tipi baz istasyonu kurulmasını istemediğini söyleyen Aksoy, hal böyle olunca da mecburen bina üzerine baz istasyonu kurmak zorunda olduklarını, bu durum değişmedikçe sadece Vodafone değil, hiçbir mobil operatörün daha fazlasını yapamayacağını söylüyor.

Engin Aksoy'a göre ortak altyapı çalışmaları yapılmazsa ve kule tipi güçlü baz istasyonları daha da yaygınlaşmazsa nüfusun yoğun olduğu yerlerde meydana gelecek tüm depremlerde iletişim sorunu yaşanacak...

Engin Aksoy'un Bloomberg HT'ye verdiği röportajdan kesitleri aşağıdaki videolar aracılığıyla izleyebilirsiniz:

58
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
58
4
2
1
0