Bir Yıldızın Yaydığı 'Son Işık' Görüntülendi: Süpernovalar İşte Böyle Görünüyor [Video]

15
1
0
0
0
Bir Yıldızın Yaydığı 'Son Işık' Görüntülendi: Süpernovalar İşte Böyle Görünüyor [Video]
Yaşadığı süpernovanın ardından takibe alınan ve 5 yıldan fazla süreyle gözlemlenen yıldız, son ışıklarını yayarken görüntülendi.

Yıldızların doğumları ve ölümleri hakkında halen bilinmeyen pek çok şey bulunuyor. Bilim dünyası, bu gizemleri ortaya çıkarmak için büyük bir çaba sarf etmeye devam ederken geçtiğimiz günlerde etkileyici bir görüntü paylaşıldı.

 The Astrophysical Journal Letters’ta yayımlanan araştırma, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bir görüntüyü kamuoyuna sundu. Hubble, ölen bir yıldızın galaksisinde yaydığı son ışıkları yakalamayı başardı. Ortaya çıkan görüntü şu şekildeydi:

Bir yıldızın yaydığı son ışık:

'd' ifadesı, görüntünün alındığı günü ifade ediyor.

Yukarıda gördüğümüz görsel, Hubble tarafından 5 yıldan uzun süre boyunca çekilen birkaç görüntünün birleşimiyle oluşturuldu. Son ışıklarını izlediğimiz yıldız, süpernova olayını yaşıyor, şiddetle patlıyordu. Yıldızın uzaya yaydığı son ışığı da dalgalar halinde galaksi içinde yayılıyordu.

Görüntünün ortaya çıkışı, 2016 yılında meydana gelen bu süpernovanın ardından bilim insanlarının yıldızı izleme kararı sayesinde gerçekleşti. ‘SN 2016adj’ olarak tanımlanan süpernova, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin 12 milyon ışık yılı uzağındaki komşusu Centaurus A içinde bulunuyordu.

Kaynak : https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8213/ac93f8#apjlac93f8s5
15
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
1
0
0
0