• Anasayfa
  • Uzay
  • Gelecekte Dünya'yı Tehdit Edebilecek Asteroit Keşfedildi

Güneş'in Parıltısında Saklanan 'Gezegen Katili' Dev Bir Asteroit Keşfedildi: Dünya'yı Tehdit Edebilir!

11
3
1
0
0
Bilim insanları, güneşin parıltısında saklanan üç yeni asteroit keşfetti. Bu asteroitlerin birinin 1,5 kilometre genişliğinde olduğu ve birkaç bin yıl içinde gezegenimizi tehdit edebileceği ifade edildi.

Büyük asteroitlerin Dünya’ya çarpma ihtimali şüphesiz birçok insanın korkulu rüyası. Astronomlar da genellikle bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu durumla karşılaşma ihtimalimiz için araştırmalarını hız kesmeden sürdürüyor ve uzaydaki asteroitleri araştırıyor. Şimdi ise gelen bilgiler, bu tarz bir cismin yakınımızda bulunduğunu gösteriyor.

ABD’de bulunan Carneige Bilim Enstitüsü’nden bilim insanları, Güneş Sistemi’nde üç yeni asteroit keşfettiklerini duyurdu. Güneş’in parıltısında saklanan bu asteroitler, Şili’de bulunan Cerro Tololo Gözlemevi’ndeki ‘Karanlık Enerji Kamerası’ isimli bir kamera yoluyla keşfedildi. Bulgular, The Astronomic Journal üzerinden yayımlandı.

Keşfedilen asteroitlerden biri, binlerce yıl sonra Dünya için tehdit oluşturabilir

Astronomlar, keşfedilen asteroitlerin şu ana kadar Güneş’in parlak ışıklarında saklı olduğu için bulunamadığını belirtirken, ikisinin ‘gezegen katili’ olarak nitelendirilebilecek, yani 1 kilometre civarında bir genişliğe sahip olduğunu aktardı. Uzmanlar, bu üç asteroitten ikisinin güvenli olduğunu ancak birinin ‘potansiyel tehlike’ oluşturabileceğini söylüyor.

Yaklaşık 1,5 kilometre çapa sahip bu asteroidin ismi ‘2022 AP7’. Araştırmacılar, ‘gezegen katili’ olarak nitelendirilebilecek bu cismin, eğer Dünya’ya çarparsa geniş çapta yıkıma yol açarak yaşamı değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu aktarıyor.

Açıklamalar korkutucu olsa da bilim insanlarının hesaplamaları, 2022 AP7’nin Dünya’ya yakın zamanda çarpmayacağını, yani şimdilik korkacak bir şeyin olmadığını gösteriyor. Ancak uzmanlar, şimdi olmasa bile önümüzdeki birkaç bin yıl içinde dev asteroidin torunlarımız için bir soruna dönüşebileceğini de sözlerine ekliyor. Çalışmanın yazarlarından Scott Sheppard da bu asteroidin Dünya’yı etkileyeceğini gösteren herhangi bir kanıt bulunmadığını, bunun olsa olsa binlerce yıl sonra yaşanabileceğini söylüyor.

Ayrıca asteroitlerin keşfedildiği kör noktada henüz görmediğimiz başka tehlikeli asteroitlerin bulunabileceğine de vurgu yapılıyor. Ancak Sheppard, henüz keşfedilmeyenlerin çoğunun muhtemelen Güneş’e daha yakın olduğu, çok azının Dünya’ya yakın olabileceğini de eklemeden geçmiyor.

NASA, olası gök taşı felaketleri için çalışmalarına çoktan başladı

Olası facialara karşı Dünya’da şimdiden önlemler alındığını eklemeden geçmemek gerek. Bilindiği üzere NASA, yakın zamanda gezegenimizi gök taşlarından korumak için başlattığı DART projesinde ilk adımını attı. Ajans, bizden milyonlarca kilometre uzaklıkta olan Dimorphos isimli gök taşına uzaya gönderilen bir araç ile çarptı. Olası bir faciadan Dünya’yı korumak için geliştirilen bu proje ile birlikte gök taşlarının yörüngesinin değiştirilmesi amaçlandı.

Kaynak : reuters.com/business/autos-transportation/exclusive-tesla-plans-mass-production-start-cybertruck-end-2023-sources-2022-11-01/
11
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
3
1
0
0