YouTube, Bazı Videolarda ‘Dislike’ Sayılarını Gizlemeye Başladı

123
8
3
1
1
YouTube, bazı kullanıcılarla yeni bir gelişmeyi test etmeye başlamış gibi görünüyor. Şimdilik yalnızca web sürümde kendisini gösteren bu özellik, videolardaki dislike sayısını gizliyor. YouTube'un neden böyle bir karar aldığı ise bilinmiyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube, kullanıcıların çok tartışacakları bir karar almış gibi görünüyor. Bu karar kapsamında YouTube'un web sürümüne giren kullanıcılar, izledikleri bazı videolardaki "dislike" yani beğenmeme sayısını göremiyorlar. Google, YouTube'un neden böyle bir karar aldığına dair herhangi bir açıklamada ise bulunmadı.

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren like ve dislike ifadeleri, internet ortamında oldukça önemseniyor. Hatta YouTube'da da milyonlarca kullanıcı tarafından dislike alarak tarihe geçmiş olan bazı videolar da bulunuyor. Üstelik bu videoların bazıları da bizzat YouTube tarafından yayınlanmış olan "YouTube Rewind" videoları olmuştu. YouTube'un aldığı karar, bu durumun üzerini örtmenin bir çabasıymış hissi uyandırıyor.

Dislike sayısı kaldırılmış bir YouTube videosunun ekran görüntüsü

YouTube

Az önce de belirttiğimiz gibi, YouTube'un neden böyle bir karar aldığı henüz net değil. Ancak bu kararla ilgili başka bir fikir daha var. Sektör kaynaklarına göre platform, içerik üreticilerini demoralize eden trollerden korumak için böyle bir karar almış olabilir. Elbette bu da mümkün olsa da yine de dislike sayılarını gizlemek yerine trollerle mücadele konusunda daha farklı adımlar atılabilirdi. Bu arada, YouTube trollerle ilgili hiçbir adım atmadı.

Sosyal medyada fikir beyan etmenin en basit yolu, yapılan bir paylaşımı beğenmek ya da beğenmemektir. YouTube'un şimdilik web sürüm için aldığı ve henüz tüm kullanıcıların göremedikleri bu karar, bu noktada da yeni bir tartışma başlatabilir. Zira kullanıcılar, bu kararın tüm videolar için geçerli olması durumunda, olumsuz görüş bildirmelerinin bir öneminin olmadığını düşünmeye başlayacaklar. Bakalım önümüzdeki günler, YouTube'la ilgili neler getirecek...

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2021/07/youtube-is-removing-dislike-counts-from.html
123
8
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
123
8
3
1
1