Yüzüklerin Efendisi’ndeki Frodo Baggins’in Okuyunca Aslında Filmdekinden Ne Kadar Farklı Bir Karakter Olduğunu Anlayacağınız 10 Bilgi

23
2
2
0
0
The Lord of the Rings, Yüzüklerin Efendisi’nde anlatılan Orta Dünya evrenindeki yüzük taşıyıcısı Frodo Baggins’i romanlarla tanıdık ve filmlerle sevdik. Fakat kitapta ve filmde karşımızda temelde aynı olsa da farklı özelliklere sahip iki karakter var gibi görünüyor. Gelin Frodo Baggins hakkında en sıkı hayranlar dışında izleyenlerin gözünden kaçmış gerçeklere yakından bakalım.

J. R. R. Tolkien tarafından yaratılan Orta Dünya evreninde geçen üç kitaplık The Lord of the Rings, Türkçesi ile Yüzüklerin Efendisi efsanesi Peter Jackson tarafından üç filmlik bir seri olarak sinemaya uyarlandı. Kitapları ve filmleri ayrı ayrı sevenler olsa bile hikaye küçük farklarla da olsa ortaktır; Frodo Baggins yüzük taşıyıcısı oluyor ve Orta Dünya’yı kurtarmak için canı pahasına yüzüğü yok etme yolculuğuna çıkıyordu.

Elbette Orta Dünya efsanesi birkaç satırda anlatılacak kadar basit bir evren değil ama biz bu yazımızda onun küçük bir parçası olan Frodo Baggins karakterine odaklanacağız. Yalnızca filmi izleyenler genç oyuncu Elijah Wood tarafından canlandırılan karakteri biliyorlar ama aslında kitaplarda karşımıza biraz daha farklı bir karakter çıkıyor. Eğer sıkı bir hayranı değilseniz Frodo Baggins hakkında ilk kez duyacağınız gerçeklerden bazılarına gelin yakından bakalım.

Orta Dünya’nın yüzük taşıyıcısı hobbit Frodo Baggins hakkında ilginç gerçekler:

  • Frodo, Bilbo’nun kuzenidir.
  • Aslında çok daha güçlü bir karakteri var.
  • Duygusal açıdan sağlamdır.
  • Tom Bombadil ile Frodo birbirini çok sever. 
  • Frodo ile yüzük arasındaki ilişki kitapta biraz daha farklı.
  • Aslında Gollum’un gözünün yaşına bakmaz.
  • Yüzükle birleşen Frodo ilahi güçler kazanır.
  • Frodo’nun kaderini değiştiren arkadaşı filmde anlatılmıyor.
  • Sam ve Frodo aslında arkadaş değildir.
  • Frodo ve arkadaşları yıkılmış bir Shire’a dönerler.

Frodo, Bilbo’nun kuzenidir:

frodo baggins

İlk yüzük taşıyıcısı olarak gördüğümüz ve The Hobbit serisinde hikayesinin geçmişini izlediğimiz Bilbo Baggins, filmlerde Frodo’nun amcası olarak gösterilir. Kitaplarda ise Frodo, Bilbo’nun kuzeninin yetim oğludur ve dolayısıyla ikinci kuzen sayılırlar. Yine de ucundan da olsa amcası gibi görünüyor. 

Aslında çok daha güçlü bir karakteri var:

frodo baggins

Filmlerde izlediğimiz Frodo kabul edelim biraz mıymıntı bir tip. Sürekli başını bir şekilde derde sokuyor ve çevresindekilerin onu kurtarması gerekiyor. Hatta Sam bile sırf onu korumak için yanında kalmış gibi görünüyor. Fakat kitapta anlatılan Frodo Baggins çok daha güçlü bir figürdür. Mesela Kara Süvariler tarafından takip edilirken birileri tarafından kurtarılmayı beklememiş ve onlara “Geldiğiniz yere geri dönün ve beni bir daha asla takip etmeyin!” diye bağırmıştır.

Duygusal açıdan sağlamdır:

Yüzüklerin Efendisi filmlerinde hep biraz ağlamaklı ve çekingen olarak gördüğümüz Frodo Baggins aslında kitaplarda çok daha dik duruşlu bir figür olarak anlatılır. Yüzüğü Mordor’a götürmeyi biraz gönülsüzce kabul etmiştir ama yine de çok rahat çok profesyonel davranmıştır. Mesela Gandalf’ın Balrog tarafından öldürüldüğünü düşündüğü zaman asla ağlamamış ve uzun uzun yas tutmamış, görev bilinciyle hareket ederek hedefine doğru ilerlemeyi sürdürmüştür.

Tom Bombadil ile Frodo birbirini çok sever:

tom bombadil

Yüzüklerin Efendisi filmlerinde görmesek bile kitaplarda anlatılan kadim büyücülerden bir tanesi de Tom Bombadil’dir. Ormana ve canlılara hükmeden güçlü bir büyücü olan Tom Bombadil, yüzükten etkilenmeyen az sayıdaki karakterden bir tanesidir. Kitapta Eski Orman’dan çıkarken Frodo ve hobbitlerin yolu Tom Bombadil ile kesişir. Onun evinde kalır, karısıyla tanışır ve dost olurlar. Hobbitlere önlerindeki yolu anlatan da yine Tom Bombadil olmuştur.

Frodo ile yüzük arasındaki ilişki kitapta biraz daha farklı:

İzlediğimiz Frodo Baggins filmde devamlı yüzükle derdi olan bir karakter. Onu olur olmadık zamanda kullanılıyor, kendisini yorgun düşürmesine izin veriyor ve hatta Sam ile büyük kavgalar verecek kadar bağlanıyordu. Kitapta anlatılan Frodo ise yüzüğe çok daha bilinçli yaklaşmaktadır. Onun şeytani gücünü bilir ve dikkatli olması gereken önemli bir emanet olarak taşırdı. Sam de aynı düşüncede olduğu için ikili iyi bir ekip olarak yola çıktılar. 

Aslında Gollum’un gözünün yaşına bakmaz:

frodo baggins, gollum

Hikayeyi biliyorsunuz; hobbit Smeagol yüzük aşkı uğruna Gollum’a dönüşmüştür. Yüzüklerin Efendisi filmlerinde izlediğimiz Frodo, Gollum’a sempati duyar ve dahası, onun tatlı sözlerinden manipüle olarak olur olmadık işler yapar. Kitapta ise Frodo ile Gollum arasında yine sempatik bir ilişki vardır ama aslında Frodo, Gollum’dan çok daha zeki bir karakterdir. Onun tatlı sözlerine ya da kurduğu hain planlara aldırış etmeden hep bir adım ilerisinde olur. 

Yüzükle birleşen Frodo ilahi güçler kazanır:

İzlediğimiz Frodo Baggins yol boyunca yüzükle mücadele eder ve devamlı onun şeytani etkisine girmekten kaçınmaya çalışarak yorgun düşer. Kitaplarda ise Frodo ile yüzük arasındaki ilişki biraz daha farklıdır. Mesela yüzüğü taşımaya başladığı andan itibaren Frodo, sınırlı da olsa geleceği görme gibi ilahi bir güç kazanır. Yani Gollum’un onu ve Sam’i kandırdığının farkındadır ama onları Mordor’a götürecek tek kişi Gollum olduğu için buna göz yumar.

Frodo’nun kaderini değiştiren arkadaşı filmde anlatılmıyor:

fatty bolger

Filmde Frodo Baggins, yüzüğü alıp Shire köyünden Samwise Gamgee ile yola çıktıktan sonra Meriadoc Brandybuck yani Merry ve Peregrin Took yani Pippin ile karşılaşarak yoluna devam eder. Fakat kitapta bir hobbit arkadaşı daha vardır, Fatty Bolger. Kitapta üç arkadaşıyla birlikte yola çıkarken Fatty Bolger geride kalır. Aslında onun görevi çok daha önemlidir. Çünkü Kara Süvariler Frodo Baggins’in peşindedir. Fatty Bolger geride kalarak dışarıdan bakanların hala Frodo’nun evde olmasını düşünmesini sağlar. Fatty Bolger olmasa belki karakterlerimiz Sıçrayan Midilli Hanı’na bile ulaşamazdı. 

Sam ve Frodo aslında arkadaş değildir:

Yüzüklerin Efendisi filmlerinde izlediğimiz Sam ile Frodo arasında hayran olunası bir dostluk görürüz. Fakat kitaplara baktığımız zaman Sam ile Frodo aslında bir dostluktan ziyade hizmetçi - efendi ilişkisindedir. Sam, Frodo’nun bahçıvanıdır. Yola onunla birlikte çıkmasının nedeni ise eşyaları taşımak, yemek yapmak gibi şeylerdir. Aralarındaki ilişki kitapta her zaman bir saygı çerçevesinde ilerler. Köle gibi düşünmeyin ama soylu bir beye uşağının duyduğu bağlılık olarak tanımlanabilir. 

Frodo ve arkadaşları yıkılmış bir Shire’a dönerler:

frodo baggins

The Lord of the Rings serisinin son kitabı olan The Return of the King’de The Scouring of the Shire adlı bir son bölüm vardır. Peter Jackson tarafından filme eklenmemiş olan bu bölümde Orta Dünya’nın büyük bir bölümü gibi Shire’ın da yakılıp yıkıldığı anlatılır. Frodo Baggins ve üç hobbit arkadaşı köye döndükleri zaman böyle bir yer ile karşılaşırlar. Hatta burada Saruman’ın etkisindeki çetelerle bir savaş verirler ve tam anlamıyla birer kahraman olurlar. 

The Lord of the Rings, Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzük taşıyıcısı Frodo Baggins hakkında filmlerde anlatılmayan bazı gerçeklerden bahsettik. Elbette tüm Orta Dünya evreni gibi Frodo da daha uzun uzun anlatılacak bir karakter ama en azından bu ufak detayları bilerek filmleri tekrar izlemek isteyebilirsiniz. 

Kaynak : https://screenrant.com/lord-rings-frodo-facts-trivia-movies-forget/
23
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
2
2
0
0