2. El Otomobil Piyasasındaki Gerçeklerin Yüzümüze Vurulduğu "Al-Sat" Videosuna Ceza: Peki Cezalar Caydırıcı mı?

29
10
2
2
0
Sosyal medyada "6ilerimetehan" ismiyle paylaşımlar yapan Metehan Meşe'nin geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan paylaştığı "al-sat" videosunun ardından Bakanlık harekete geçti.

Geçtiğimiz gün sosyal medyada "6ilerimetehan" kullanıcı ismiyle paylaşımlar yapan Metehan Meşe, Türkiye'deki ikinci el araba al-satçılığının geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Paylaştığı videodan sonra sosyal medyadan lince uğrayan Meşe'nin görüntüleri sonrasında, Ticaret Bakanlığı inceleme başlattı. 

Metehan Meşe, daha çok otomotiv sektörüyle ilgili paylaşımlar yapıyor. Hesaplarını incelerseniz; al-sat, fiyata göre model tavsiyeleri ve inceleme gibi konularda videolar çektiğini görebilirsiniz. Ancak Meşe'nin "Al-Sat 8. Bölüm" isimli videosu ise son günlerin en çok konuşulan paylaşımlarından. Videoda Meşe'nin vergi kaçırdığı, sahte alıcıyla fiyat yükselttiği görülüyor. Yaşanan olaylardan sonra Ticaret Bakanlığı, Meşe'ye 300 bin TL ceza kesildiğini açıkladı. 

İşte sosyal medyada gündem olan o video:

()

Yukarıdaki videoyu kısaca özetleyelim. Al-sat işi ile uğraşan arkadaşımız, Balıkesir'e gidiyor ve bir otomobili 600 bin TL'ye satın alıyor. Daha sonra bu arabayı ikinci el pazarına götürdüğünü söyleyen al-satçı, arkadaşlarını da beraberinde götürüyor. Bir alıcı denk geldiği zaman arkadaşları devreye giriyor ve bu kez de pazarlık sırasında fiyat artırımı yapılıyor. Tüm bunun sonucunda araç için 745 bin TL'ye anlaşmaya varılıyor.

Ancak bunun devamında şöyle bir olay yaşanıyor: Notere gittiklerinde, aracın satış bedeli 601 bin TL olarak gösteriliyor. Bu sayede KDV olarak 14 bin 500 TL yerine 180 TL ödüyor. Al-satçı, bu işten 135 bin TL kâr ediyor

Bakanlık, Meşe'ye 300 bin TL ceza verdi

Konunun sosyal medyada epey yankı bulması sonrasında olaya Ticaret Bakanlığı dahil oldu. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Metehan Meşe'ye yetki belgesi olmadan ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yaptığı ve sahte alıcılarla fiyatı yükselterek alıcıyı aldattığı için idari para cezasının üst sınırı olan 300 bin TL'lik bir ceza verildiğini açıkladı.

Bunun yanında Gürcan, Meşe'nin 2022 ve 2023 yıllarındaki tüm satışlarının vergi kapsamında incelenmesi için taşıt alım satım bilgilerinin de paylaşılacağını aktardı. 

Bu cezalar caydırıcı değil. Neden mi?

Fiat Egea

Cezaların yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü Ticaret Bakanlığı, bundan birkaç ay önce 6 ay - 6000 kilometre sınırını aşanlara toplam 61 milyon 237 bin 287 TL para cezası kesildiğini açıkladı. Bu gelişmeyi size aktarırken, Fiat Egea üzerinden cezaların ne kadar ufak kaldığını ispatlamıştık. Öyle ki piyasada dönen para 2 milyar 315 milyon 879 bin 400 TL iken, bunun sadece yüzde 2,64 kadarı ceza olarak gidiyordu. Sizce herkesin kızdığı al-satçılar ve stokçular için yüzde 2,64 önemli bir oran mı? Bu arada; bu konuyla ilgili detaylı haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Noterlere de kızmayın!

İkinci el araba satışları

Bu noktada noterlere de kızmak doğru olmaz. Adalet Bakanlığı, noterler için belirli bir sınır çiziyor ve noter personeli de bu sınırlar dahilinde işini yapıyor. Diğer her şeyi bir kenara bırakalım. Noterlerin alıcı ve satıcı arasındaki parasal anlaşmayı doğru bilme olasılığı bile yok. Çünkü banka hesap bilgileri noterler tarafından görüntülenemiyor. Noterdeki personel soruyor, taraflar da şu paradan anlaştık diyor. Aynı şey kilometre için de geçerli.

Kilometre konusunda çok basit bir çözüm var. Devlet, "6 ay 6000 kilometre olmadan satılamayacak" demek yerine "6 ay 6000 kilometre sınırının tespiti için arabasını satmak isteyen önce trafik şube müdürlüğüne gidip kilometre tespiti yaptıracak" dese, söz konusu düzenlemenin ihlal edilme olasılığı ortadan kalkar. Aslında kadran ile ruhsatın son tescil tarihini gösteren tek bir fotoğraf bile yeterli.

Vergi kaçırmak zaten suç ama tespiti nasıl yapılacak?

vergi kaçırmak

Metehan Meşe'nin videosunda satış bedelini olduğundan düşük gösteriyor olması suç. Vergi kaçırmaya giriyor. Ancak bunun tespitini yapmak çok zor. Çünkü araba satışlarında kredilerden kaynaklı olarak paranın bir bölümü elden, bir bölümü kredi ile banka aracılığıyla ödeniyor. Yine az önce "noterlere de kızmayın" dediğimiz yere dönüyoruz. Para elden ödeniyorken bunun kaydı nasıl tutulacak? Vergi kaçakçılığı nasıl tespit edilecek?

Piyasanın bir gecede bu hale gelmediğini unutmayın!

Otomobil sektöründe yaşananlar gerçekten mantıklı değil. Ancak piyasanın bir gecede bu hale gelmediğini de unutmamak gerekiyor. COVID-19 pandemisi başladığı ilk günlerden beri sektörde sıkıntılar var. Bunlara döviz kuru ile enflasyon da eklenince işin içinden çıkılmaz oluyor. Araba fiyatları her gün biraz daha yükselirken, satış rakamlarında rekor üzerine rekorlar kırılıyor. Koşullar böyleyken, vatandaş arabayı yatırım aracı olarak görüyorken bu durum düzelir mi? Çok zor. Umarız ülkemiz, bir gün bu fırsatçılar ile stokçulardan kurtulur...

29
10
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
29
10
2
2
0