Bilim İnsanları, Açken Neden Önemli Kararlar Almamanız Gerektiğini Açıkladı

15
5
4
1
0
İskoçya’da bulunan Dundee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, açlığın insanların karar verme yetilerini değiştirdiğini kanıtladı. Yapılan araştırmaya göre insanlar açken kabul edebileceklerinden daha azına razı olabiliyor.

Dundee Üniversitesi’nden bilim insanları, açlığın insanların karar verme yetisi üzerindeki etkilerini incelemek için bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre insanlar açken daha sabırsız ve gelecek tarihte verilecek büyük ödül yerine hemen alabilecekleri küçük ödüle razı olma eğiliminde oluyor. 

Bilim insanlarının araştırması, 50 katılımcı ile gerçekleştirildi. Çalışmada, katılımcılara yemek, para ve diğer ödüller konusunda sorular soruldu. Çalışmanın soruları, katılımcılara yemek yedikten sonra ve bir öğün atlamışken soruldu. 

açken verilen kararlar

50 katılımcı üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre katılımcılar, aç kaldıklarında daha sonra gelecek olan büyük ödülü değil, daha küçük ama hemen gelecek ödülü tercih ettiler. Katılımcılar, bu cevabı sadece yemek için değil, para ve diğer ödüller için de verdi. 

Araştırmanın sorularına cevap veren katılımcılar, aç değilken hemen verilecek bir ödülü veya bu ödül ikiye katlanırsa genellikle 35 gün bekleyebileceklerini söylediler. Ancak katılımcılar, aç olduklarında bu bekleme süresi 3 güne kadar indi. 

Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarına dayanarak önemli kararları verirken aç olmamak gerektiğini belirtiyor. Araştırmaya liderlik eden Dr. Benjamin Vincent şunları söyledi: “İnsanlar genellikle aç olduklarında yiyecek alışverişine çıkmamak gerektiğini biliyor. Çünkü bunun sağlıksız ve hoşgörülü seçimlere neden olacağını düşünüyorlar. Yaptığımız araştırma bu yaklaşımın diğer kararlar üzerinde de etkili olabileceğini gösteriyor“ dedi. 

Kaynak : https://www.mirror.co.uk/science/scientists-reveal-you-should-never-20072756
15
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
5
4
1
0