• Anasayfa
  • Yaşam
  • Almanya, Türkiye'yi 'Yüksek Riskli Ülkeler'den Çıkardı

Almanya, Türkiye'yi 'Yüksek Riskli Ülkeler'den Çıkardı: Vize Başvuruları Açıldı

75
25
7
4
3
Almanya, Türkiye'den gelecek kişilere vize başvurularını yeniden açtı. Başvuru koşullarını 3 başlık altında toplayan Almanya hükümeti; başvuruları tam aşılananlar, tam aşılanmayanlar ve acil durumdakiler olarak üçe bölecek.

Almanya hükümeti, koronavirüs pandemisi nedeniyle "yüksek riskli ülkeler" listesine eklediği Türkiye'yi bu listeden çıkardı. Bu da Almanya'ya gitmeyi düşünen vatandaşlar için vize işlemlerine başlanabilmesinin önünü açtı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre vatandaşlar artık, Almanya için rahatlıkla vize başvurusunda bulunabilecekler. Ancak bu noktada bazı koşullar bulunuyor.

Alman hükümetinden gelen açıklamalara göre vatandaşlar, 3 koşul altında vize başvurusu yapabilecekler. Bu koşullar; tam aşılanmayanlar, tam aşılananlar ile acil ve istisnai durumlar olarak karşımıza çıktı. Maddeler, vatandaşlar için farklı uygulamaları ön plana çıkarıyor olsa da Almanya'ya yeniden gidilebilecek oluşu, özellikle de gurbetçilerin ailelerine rahat bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Almanya vizesine başvurmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Almanya vizesi

Tam aşılanan vatandaşlar, alınan yeni kararla birlikte tıpkı koronavirüs pandemisi öncesindeki gibi vize başvurusu yapabilecekler. Almanya, bu noktada Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarını zaten kabul ediyor. Zaten Türkiye'de de Pfizer/BioNTech aşısı kullanılıyor. Bu vatandaşlardan yalnızca aşı vurulduklarını ispatlamaları istenirken, Çin yapımı Sinovac'la ilgili nasıl bir uygulama olacağı şimdilik bilinmiyor.

Aşılama süreci devam eden, yani bir doz aşı vurulan ya da hiç aşı vurulmamış olan kişiler de artık Almanya için vize başvurusu yapabilecekler. Ancak bu vatandaşlara, aşılama süreci tamamlanmadan seyahat izni verilmeyecek. Şöyle; bugün Almanya için vize alırsanız, önce iki doz aşı vurulmanız istenecek. Aksi takdirde Almanya sınırlarına giremeyeceksiniz.

Almanya vizesi

Almanya, aldığı son karar ile acil ve istisnai durumları bulunan vatandaşlar için de vize sürecini başlatmış durumda. Hastalık, iş seyahati, ailenin ya da eşin yanına gidiş gibi özel durumlar için de artık vize başvurusu yapılabilecek. Ancak bu başlık aracılığıyla Almanya'ya gitmek isteyen vatandaşların, özel durumlarını bir şekilde ispatlamaları gerekecek.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/almanya-vizesi-tam-acildi-6528942/
75
25
7
4
3
Emoji İle Tepki Ver
75
25
7
4
3