Ertelenen Artemis I Ay Görevinin Yeni Fırlatma Tarihi Açıklandı

8
2
1
0
0
NASA, pazartesi günü için planlanan ancak motor sorunu nedeniyle ertelenen Artemis I görevinin yeni fırlatma tarihini açıkladı. Görevin başlangıç tarihi, 3 Eylül olarak belirlendi.

İnsanlığın 50 yıldan uzun süre sonra yeniden Ay’a dönüşünü kapsayan Artemis görev programı, ilk görevine ne yazık ki başlayamadı. Pazartesi günü için planlanan fırlatma, NASA’nın SLS roket sisteminin motorunda yaşanan bir sorun nedeniyle fırlatmaya dakikalar kala ertelendi. NASA, erteleme duyurusunun ardından fırlatma için olası gün olarak cuma gününü belirlemişti..

Fakat NASA’nın planlarında değişiklik oldu. Ajans, bugün paylaştığı açıklamasında fırlatmanın cuma günü gerçekleşmesi durumunda olumsuz hava koşullarıyla karşılaşacaklarını açıkladı. Bu nedenle fırlatmanın o gün içinde ertelenme olasılığını %60 olarak paylaşan NASA, yeni bir tarih açıkladı.

Cumartesi gecesi kimseye söz vermeyin:

nasa artemis

  • Artemis I görevinde Orion uzay aracının izleyeceği rota

NASA’nın Artemis I görev başlangıcı tarihi, 3 Eylül Cumartesi günü olarak belirlendi. Fırlatma için kesin bir saat söylenmezken, fırlatmanın gerçekleşeceği iki saatlik aralığın TSİ 21.17’de başlayacağı açıklandı. 

İlk deneme tam olarak neden ertelendi?

Artemis I’in ilk fırlatması, NASA’nın bugüne kadarki en güçlü roketi SLS’te bulunan dört RS-25 motorun birinde yaşanan arıza nedeniyle gerçekleşemedi. Motor, NASA tarafından paylaşılan açıklamaya göre fırlatma için belirlenen uygun sıcaklık seviyelerine ulaşamadı.

Peki, bu erteleme diğer Artemis görev programını da etkileyecek mi?

artemis 1

NASA’nın yaşadığı sorun, birkaç günlük bir ertelemeye yol açarken bu durumun görev programının geneline yansıyacağı söylenemez. Zira NASA’nın Artemis görevlerinin arasında uzunca bir boşluk bulunuyor. Bununla birlikte ilk ertelemede yaşanan sorun bile önümüzdeki yıllarda karşılaşılabilecek sorunların sayısını azaltmaya yarıyor.

Peki diğer Artemis görevleri ne zaman olacak? İnsanlık ne zaman yeniden Ay’a ulaşacak?

Artemis programının ikinci görevi için 2024 yılı hedeflenirken bu görev, programın ilk insanlı görevi olacak. Fakat astronotlar Ay yüzeyine ulaşmayacak. İnsanlığın Ay’a yeniden ayak basacağı ilk Artemis görevi olacak olan Artemis 3’ünse 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/30/23329998/nasa-artemis-rocket-launch-second-attempt-date-time
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0