Bankaların Bağış Yapabilme Sınırı, Deprem Nedeniyle Kaldırıldı

3
2
0
0
0
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bankalara yönelik bağış muafiyeti sınırı kaldırıldı. Böylelikle deprem bölgelerine yönelik büyük bağışlar için yasal zemin oluşturulmuş oldu.

6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler için geçtiğimiz günlerde "Türkiye Tek Yürek" isimli bir yardım kampanyası gerçekleştirildi. Bu kampanya kapsamında 115 milyar TL'nin üzerinde bağış yapıldı. Bağışların ciddi bir bölümü bankalar ile Türkiye'deki büyük şirketler aracılığıyla gerçekleştirildi.

Örnek vermek gerekirse; Halkbank 7 milyar TL, Ziraat Bankası ise 20 milyar TL gibi ciddi bağışlar yaptı. Türkiye Tek Yürek kampanyasından önce bağış yapan bankalar da vardı. Bu bağlamda; Akbank 650 milyon TL, İş Bankası ise 2.75 milyar TL'lik net bağış duyurmuştu. Bugünse konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, bankaların yaptığı bağışlar ile ilgili önemli bir kararname yayınlandı.

Bankalardaki bağış kısıtlaması, OHAL nedeniyle kaldırıldı

bankalara bağış muafiyeti

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan 124 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bankalara uygulanan bağış kısıtlaması kaldırılmış oldu. Kararnamede yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"6/2/2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş ili olan depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması ve afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlar tarafından olağanüstü hal süresince yapılacak bağış ve yardımlar, 5411 sayılı Kanunun 59 uncu maddesinde yer alan sınırlamaların kapsamına dahil edilmez."

124 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Peki 5411 sayılı kanunun 59 uncu maddesi ne diyor?

5411 sayılı Bankacılık kanunu

Bankacılık Kanunu olarak da bilinen 5411 sayılı kanunun 59 uncu maddesinde bankaların yapabilecekleri bağışlara ilişkin bir sınırlama bulunuyor. Bu sınırlamaya göre bir bankanın, özkaynaklarının binde dördünden fazlasını bağışlamasına izin verilmiyor. Maddenin tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz:

Madde 59 — Bankalar ve konsolide denetime tâbi kuruluşlarca bir malî yılda yapılabilecek bağış miktarı, banka özkaynaklarının binde dördünü aşamaz. Ancak, yapılan bağış ve yardımların en az yarısının, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider veya indirim olarak dikkate alınabilecek bağış ve yardımlardan oluşması zorunludur. Bu hükmün uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurulca belirlenir.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na buradan ulaşabilirsiniz.

3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0