Rekabet Dediğin Böyle Olur: Dev Markaların Aşık Atışması Edasıyla Yaptığı Birbirinden Yaratıcı Göndermeler

23
2
1
0
0
Bu içeriğimizde, aynı sektörde bulunan rakip markaların birbirine yaptığı göndermeli paylaşımları derledik. İster otomobil ister akıllı telefon sektörü olsun, bu atışmaları izleyenlerin bundan keyif aldığı kesin.

Markalara rakipleri karşısında büyük avantaj sağlayan reklamlar, özellikle söz konusu markalar rakiplerini hedef aldığında rekabet ortamını olduğundan daha çok kızıştırıyor. Bir de sosyal medya üzerinden ciddi olmayan tartışmalar döndüğünde tadından yenmiyor diyebiliriz. Elbette bu kaos ortamını sevdiğimizden değil, rekabet alevlendiğinden.

Hâlâ zaman zaman bu tür iğneleyici paylaşımların yapıldığını görüyoruz. Kiminde Xbox ve PlayStation arasında olduğu gibi tatlı bir çekişme oluyor kimindeyse Audi ve BMW arasında olduğu gibi iş biraz çekişmeye dönüyor. Şimdi gelin söz konusu paylaşımlardan öne çıkanlara bakalım.

Audi ve BMW'nin belki de en popüler atışmasıyla başlayalım:

BMW, M4 modelinin bu özel rengini paylaştıktan sonra Audi, paylaşımı alıntılayarak aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Aracın arkasındakinin Audi logosuna benzerliği dikkat çekti:

Logoya dikkat çeken Audi'nin paylaşımına BMW'den de yanıt gecikmedi tabii. Şirket "gördük, her zaman olduğu gibi... dikiz aynasından" şeklinde Audi'nin paylaşımına cevap verdi.

İki şirketin tek atışması bu değil. Aşağıdaki görselde Audi, yeni A4 modelini duyuruyor ve BMW'ye senin sıran şeklinde bir mesaj gönderiyor:

Audi

Daha sonra BMW, üzerinde Şah-mat yazan billboard'unu stratejik şekilde yerleştiriyor:

BMW

Buradan sonra Audi'nin R8 modelini gösterip, senin piyonun bizim şahımızla boy ölçüşemez yazılı farklı bir billboard çalışması yaptı.

Audi ve BMW

Herkes işin burada sonlanmasını beklerken BMW, üzerinde F1 aracının bulunduğu minik bir zeplini R8 billboard'unun üzerine bağladı. Bu atışmayı ister BMW kazandı diyin ister Audi. Temelde ikisi için de önemli olan billboard'lara olabildiğince insan çekmekti ve bunu şüphesiz başardılar.

Pepsi ve Coca Cola arasındaki atışma:

Pepsi ve Coca Cola

İlk yapılan yani soldaki paylaşımda Pepsi, korku dolu cadılar bayramı dileklerini Coca Cola kostümüyle iletiyor. Bunun ardından Coca Cola ise aynı görseli alıp herkes kahraman olmak ister sözleriyle tekrar paylaşıyor.

Samsung'un, Apple'ı da işin içine kattığı S22 reklamı:

Mercedes ve BMW arasındaki atışmalardan biri:

Artık her araç, kendi kahramanı gibi giyinebilir şeklinde bu görseli paylaşan BMW'ye Mercedes'den cevap geldi. Şirket, bu gerçekten de korkutucu bir kostüm, özellikle de o ızgara... şeklinde oldukça sağlam bir dönüş yaptı.

Apple'ın, kutu içeriğinden şarj cihazını çıkarması oldukça fazla tepki almıştı:

Samsung

Bunu fırsat bilen Samsung, kutunun içinde hem şarj cihazını hem de güçlü donanımı sunduğunu söyleyerek rakibinin önüne geçmeyi hedefledi. Bu reklamın ardından artık Samsung'un da kutu içinde adaptör vermiyor olması düşündürmüyor değil elbette.

Samsung'un ardından Xiaomi de bir paylaşım yaptı: Endişelenmeyin, kutu dışında hiçbir şey bırakmadık

Xiaomi

iPhone 11, gelişmiş kamerasıyla ve diğer farklı özellikleriyle oldukça fazla dikkat çekmişti:

Honor ise profesyonel fotoğrafçılık bir kola, bacağa ya da böbreğe mâl olmamalı şeklinde bir tweet paylaştı. Görselde böbreklerim vardı anlamına gelen iHad Kidneys yazısını görebilirsiniz.

Hiç sırası değildi ama neden olmasın? Huawei ve Google'ın ayrıldığı dönemde zor durumdaki şirkete gönderme yapan LG:

LG

  • LG: Hey Google, en iyi arkadaşın kim? Google: Fazla ileri gitmek istemem ama bence ikimiz oldukça iyi anlaşıyoruz.

Aslında bunun kasıtlı yapılıp yapılmadığı bilinmiyor fakat kasıtlı olmasa bile denk geldiği zaman, söz konusu paylaşımız bu listeye sokuyor. Söz konusu paylaşımda LG, Google ile arasındaki ilişkinin sağlamlığına dikkat çekiyor.

Volvo'nun elektrikli araç üreticisi Polestar'ın Volkswagen ve Elon Musk'a göndermeler yaptığı reklamı:

Audi ve BMW'nin kayda değer bir başka atışması:

BMW ve Audi

  • Quattro'nuz yoksa başınıza bu gelir

BMW'nin cevabı da aynı derecede iğneleyici:

Quattro

  • Quattro'nuz olduğunda işte bu olur

Bonus: Rekabetin her zaman katı şekilde olmadığını bizlere gösteren PlayStation ve Xbox:

20'nci yılını kutlayan Xbox, en büyük rakibi olan PlayStation'dan destek mesajı aldı. İki şirket sık sık birbirlerine tatlı göndermeler yapıyor.

Sizin bildiğiniz farklı atışmalar varsa buradaki favorinizle birlikte yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

23
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
2
1
0
0