Çin'deki Bu Devasa Apartmana Bir İlçe Bile Sığabilir: Peki Burada Kimler, Nasıl Yaşıyor?

24
2
1
1
0
Yakın zamanda “bu binada 30.000 kişiye yakın insan yaşıyor” iddialarıyla gündem olan Regent International, Çin’in Hangzhou şehrinde bulunan, ihtişamlı olduğu kadar tekdüze de olan bir apartman kompleksi. "Türkiye’de olsa aşure dağıtan komşunun vay hâline!" dedirten bu binayla ilgili oldukça ilginç bilgiler bulunuyor.

“İndirim kuponlarıyla 3 liraya getirdiğim sakız için kuryeyi asansörsüz evime çıkartmışımdır.” gibi esprileri bu binada yaşayanların yaptığını düşünün, ne linç gelirdi ama.

HRI (Hangzhou Regent International) ile ilgili birazdan vereceğimiz detaylardan sonra, burada yaşamak isteyip istemeyeceğinize dair kararı size bırakıyoruz.

En başında, otel olması planlanmıştı.

hangzu

Hangzhou Regent International; ilk olarak, altı yıldızlı bir otel olarak planlanmıştı ancak ortak bir apartman kompleksi hâline geldi. Beyaz yakalılar ve influencer’lar başta olmak üzere önemli sayıda "Hang Piao"ya (burada yaşayanlara verilen ad) ev sahipliği yapıyor.

Birçok yerde, Regent International’da yaşayan sakinlerin 30 bin kişiye yakın olduğu söylense de aslında bu sayı biraz abartı. Tahminlere göre burada 10.000 ila 20.000 arası insan yaşıyor. Ki bu sayı bile oldukça fazla.

Otelin hizmet fonksiyonları ve yönetim tarzı, işlemeye devam ediyor.

Enformasyon çağındaki modern ofis binalarının özellikleriyle yıldızlı otellerin hizmet fonksiyonlarını ve yönetim tarzlarını harmanlayan apartman kompleksi, binanın iç kısmını da biraz değiştirdi. 

Haneler daha küçük odalara bölündü ve böylece yaşayanların sayısı artırıldı. Bu hibrit yaklaşım, kiracılara yüksek kaliteli bir yaşam deneyimi sunmayı amaçlıyor ancak binanın ortak bir daireye dönüştürülmesi bu hedeften biraz uzaklaştırıyor.

30. katta yaşayan birinin manzarası aşağıdaki gibi:

çin

HRI, gelişen bir kentsel alan olan Qianjiang Century City, Hangzhou'da stratejik bir konuma sahip. Metro hattı sadece 4 dakikalık yürüme mesafesinde ve yüksek katlı tasarımı onu şehirde dikkate değer bir ihtişamlı sembol hâline getiriyor. Tabii, bazıları için kocaman bir hapishane izlenimi veriyor olabilir.

Ayrıca, komplekste birçok ünlü ve online haber spikeri yaşıyor. Bu da kompleksin influencer’ların takıldığı bir yer olarak bilinmesini sağlıyor. Oldukça lüks bir tasarıma sahip olan bu apartman kompleksi, dubleks daireler olarak tasarlanmış olup 74 ile 222 metrekare arasında büyüklükteki dairelere sahip. Üstelik, kat yükseklikleri 5-6 metre arasında değişiyor.

Doksan metrekarelik evler bile en az 6 odaya bölündüğü için burada yaşayan kişi sayısı da bir hayli arttı.

çin bina

Ancak, bina ortak bir apartman kompleksine dönüştükçe birçok ev sahibi, kira gelirlerini artırmak için bu büyük evleri daha küçük odalara bölmeye yöneldi. Böylece orijinal tasarım çok değişti; 90 metrekarelik bazı birimler artık en az altı küçük tek kişilik odaya, 140 metrekarelik birimler çoğunlukla sekiz odaya bölündü.

Fiyatlara bakacak olursak, tek kişilik bir odanın ortalama kirası aylık 397 dolar civarında. En uygun kiralar ise ortalama 159 dolar. Binanın birimlere bölünmüş yeni tasarımına rağmen, kiralık odalara olan talep oldukça yüksek.

Siz olsanız, Regent International'da yaşamak ister miydiniz?

judge dredd

Bu yüksek talebi; binanın elverişli konumu, iyi tasarlanmış ortak alanları ve nispeten uygun fiyatlı kiralarıyla ilişkilendirebiliriz.  Etkileyici tasarımına ve elverişli konumuna rağmen, mahremiyet eksikliği ve yangın riski gibi çeşitli olumusuzluklara sahip elbette. 

Konforlu ve ihtişamlı bir yaşamın yanında gelen olumsuzlukları göz önünde bulundurduğumuzda, Judge Dredd filmindeki binaları aratmayan böyle bir yerde yaşamak ister miydiniz?

24
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
24
2
1
1
0