D Vitamini Takviyelerinin Depresyonu Hafifletebileceği Ortaya Çıktı: Peki Nasıl?

12
2
1
1
0
Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda D vitamininin sinir sistemi üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğunu ve D vitamini takviyeleriyle depresyonun hafifletebileceğini ortaya çıkardı.

Bazılarımızın çeşitli vitaminlerde eksikleri olur ve bunları takviye haplarla gidermeye çalışırız. Belki de bu vitaminlerden en yaygını bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser ve kalp hastalıklarına, kemik hastalıklarına, diyabet ve osteoporoz gibi hastalıklara karşı koruyan D vitaminidir.

Bilim insanları, yeni yaptığı bir çalışmada D vitaminin bir başka faydasını ortaya çıkarmış olabileceklerini düşünüyorlar. Yeni çalışmalara göre D vitamini, depresyon sürecini hafifletiyor olabilir.

D vitamini, sinir sistemini düzenliyor

Depresyon semptomlarının ilaçla tedavisi zordur. Mevcut antidepresanların terapötik etkisi genellikle depresyonu etkili bir şekilde tedavi etmek için yetersizdir. Bu nedenle bilim insanları beslenme alışkanlıklarıyla depresyon semptomlarını hafifletmenin başka yollarını aramaya başladılar.

Yaptıkları araştırmalarda bilim insanları, D vitamininin merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını düzenleyebileceğini keşfettiler. Hatta deneylerde D vitamini eksikliği ile depresif belirtiler arasında bir ilişki olduğunu gözlemlendi. Bunun üzerine eczanelerden alabileceğiniz kapsül şeklinde D vitamini takviyelerinin depresyonu hafifletebileceği düşünülüyor. Dünyanın dört bir yanından 41 farklı çalışmayla şu sorunun yanıtı arandı: ‘D Vitamini takviyesi bir plasebo efekti mi yoksa gerçekten sinir sistemini yatıştırabiliyor mu?’

Deneyin sonuçları, D vitamini takviyesinin depresyonlu kişilerde depresif semptomları gerçekten hafiflettiği, plasebo etkisi olmadığı ortaya çıktı. Deneyde kullanılan D vitamini dozlarında büyük farklılıklar vardı, ancak tipik olarak D vitamini takviyesi günde 50-100 mikrogram (2.000-4.000 IU) idi. Deneklerin depresif semptomları, D vitamini takviyesinden sonra bir hayli azalma gösterdi.

Ancak D vitamini takviyesinin depresyon etkilerini hafiflettiği %100 olarak kanıtlanmış bir şey değil. Ancak benzer bir etkiyi besinlerden aldığımız D vitaminlerinin de yarattığı daha önceki araştırmalarda da ortaya çıkmıştı. Tabii yine de vitamin alıyor olsak bile dışarıdan alacağınız tüm takviyeler için bir doktora danışmanızda fayda var.

Kaynak : https://scitechdaily.com/vitamin-d-supplements-help-alleviate-depression-according-to-research-meta-analysis/
12
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
2
1
1
0