Dışkınızın Rengi ve Şeklinin Sağlığınız Hakkında Söylediği 12 Şey

64
13
6
2
0
Kulağa nahoş gelse de dışkınızın rengi ve şekli, vücudunuzun size gönderdiği sinyaller hakkında önemli bilgiler verir. Renk değişikliklerinin olası nedenlerini öğrendikten sonra artık dışkınızı daha dikkatli incelemek isteyeceksiniz.

Normal bir dışkının rengi bildiğiniz üzere kahverengidir. Yediklerinize bağlı olarak zaman zaman rengi değişebilir ancak belirgin bir neden olmaksızın ani bir renk değişikliği olduğunda bunu bir vücut alarmı olarak görmekte fayda var. Peki hangi renk ve şekil ne anlama geliyor olabilir? İnceleyelim:

Beyazımsı, grimsi veya kil rengi bir dışkı, karaciğer ve safra kesesi ile ilgili sorunlarla ilişkilidir. Tıkalı safra kanalları, safra taşları, siroz gibi pek çok sorunun işareti olabilir.

dışkı renkleri

Kahverengi dışkı üzerinde beyaz mukus varsa Crohn hastalığının bir işareti olabilir.

Yeşil ağırlıklı bir renk, klorofil bakımından zengin sebzelerin (ıspanak gibi), içeceklerde bulunan yeşil gıda boyasının ve demir takviyelerinin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Yeşil rengin nedeni yiyecekler değilse dışkınızın sindirim sistemini çok hızlı geçtiği anlamına gelir.

Sarı renkteki dışkı, tıkalı safra kanallarının ve zayıf yağ emiliminin bir işareti olabilir. Kronik pankreatit, çölyak hastalığı ve kistik fibroz gibi sorunların da işareti olabilir. Pankreas tarafından üretilen enzimlerin eksikliğinden kaynaklanır. Sarı olması her zaman kötü bir nedenden dolayı olmayabilir. Havuç gibi yiyecekleri veya sarı renkli içecekleri çok fazla tükettiğinizin bir işareti de olabilir.

Siyah renkli dışkı, ilaç alımı (aspirin, ibuprofen ve demir takviyeleri gibi) veya bağırsaklarda kanama nedeniyle ortaya çıkabilir. İkincisi durumdankaynaklıysa acilen doktora görünmeniz gerekir. Yaban mersini veya meyan kökü gibi siyah ve mavi yiyecekler de bu rengin oluşmasına neden olabilir ki çok daha yaygın bir nedendir.

Kırmızı dışkı genellikle pancar, renkli içecekler, domates gibi yiyecekler tüketildiğinde oluşur ancak nedeni bu değilse doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü anal fissür veya hemoroit, ülseratif kolit ve hatta kanser gibi daha ciddi bir nedeni olabilir. Dışkınızda kan olması ciddi bir sağlık sorunu belirtisidir. 


Dışkı türlerini ayırt etmek için Bristol Kraliyet Hastanesi'nden bilim insanları bir dışkı çizelgesi oluşturdu. 7 tür dışkı bulunuyor ve her şeklin bazı nedenleri var. İşte dışkı şeklinin değişmesinin olası nedenleri:

dışkı şekilleri

Şekli: Fındık veya keçi dışkısını andıran katı topaklar.
Anlamı: Şiddetli kabızlık.
Bu tür dışkı, vücudunuzun lif içermediğini söyler. Bu sorunu düzeltmek için kepekli makarna, yulaf, ahududu ve mercimek gibi lif bakımından zengin ürünler tüketebilirsiniz.

Şekli: Sosis şeklinde, iri ve yumrulu.
Anlamı: Kabızlık.
Bu tür dışkı da lif eksikliğinden kaynaklanır. Uzun süreli ishal ilacı alımı ve fiziksel aktivite eksikliği de kabızlığa neden olabilir. Daha fazla meyve ve sebze yiyip egzersiz yaparak bu sorunu aşabilirsiniz.

Şekli: Çatlak sosis şeklinde.
Anlamı: Normal dışkı.
Bu tip bir dışkınızın olması iyiye işarettir. Yine de yürüyüş yapmaya ve daha fazla su içmeye devam edin.

Şekli: Yumuşak, sosis şeklinde ve pürüzsüz.
Anlamı: Mükemmel dışkı.
Beslenmenizi bu şekilde sürdürmeye ve stres altında olmamaya devam edin.

Şekli: Belirgin kenarlı yumuşak topaklar.
Anlamı: Hafif ishal.
İrritabl bağırsak sendromunun da bir işareti olabilir. Muz, kraker, patates gibi yiyecekler yemeyi deneyebilirsiniz..

Şekli: Düzensiz kenarlı kabarık parçalar.
Anlamı: Hafif ishal.
Daha fazla su için, haşlanmış patates ve muz yemeyi tercih edin. Imodium veya Pepto-Bismol gibi bazı OTC'leri(reçetesiz ilaç) de denemek isteyebilirsiniz. Sorun 2 günden fazla sürerse bir doktora danışın.

Şekli: Katı parça içermeyen sıvı.
Anlamı: Şiddetli ishal.
Gıda zehirlenmesi, laktoz intoleransı, bakteriyel enfeksiyon veya ilaç alımı gibi çeşitli nedenleri olabilir. Dehidrasyonu önlemek için bol bol su için. Belirtiler 2 gün içinde geçmezse veya ağrı hissederseniz bir doktora danışın.

Artık bu bilgileri öğrendiğinize göre bir sonraki tuvalet ihtiyacınızda dışkınıza daha bilmiş bir tavırla bakabilirsiniz.

64
13
6
2
0
Emoji İle Tepki Ver
64
13
6
2
0