EA’in Yeni Oyunu, Sandığınızdan Çok Farklı Olabilir: Ne Star Wars Ne NFS

9
3
1
0
0
EA yetkilileri, bugün yatırımcılarla yaptıkları toplantıda çok yakında yeni bir oyun serisi duyuracaklarını açıkladı. Bu oyun ne Star Wars ne de NFS olacak. Peki bu oyun ne?

Oyun denildiğinde akla gelen ilk oyunların yapımcılarından olan Electronic Arts 1981 yılında ilk kurulduğunda aslında Commodore Amiga için çizim ve dosya düzenleme programı üretmişti. Apple çalışanı Trip Hawkins tarafından kurulan şirket, ilk başlarda bir yazılım devi olmayı hedefliyordu ancak günümüzde dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olarak biliniyor.

Hatırlarsanız EA yetkilileri geçtiğimiz hafta Avrupa’da tüm fiziksel oyunlarının satışına son vereceğini açıklamıştı. Star Wars: Jedi Survivor ve NFS Unbound oyunlarını tanıtan şirket, yeni markası hakkında oyunculara küçük bir ipucu verdi.

Yepyeni bir oyun olacak

EA yetkilileri bugün yatırımcılarla yaptıkarı toplantıda yeni IP’lerinin “bambaşka bir şey” olacağını açıkladı. Oyun sektöründe IP (fikri mülkiyet) kısaltması genellikle oyun markalarına verilen bir isimdir. Örneğin Need For Speed bir IP’dir ancak Need for Speed Unbound bu serinin bir oyunudur. Yetkililer bu yeni IP’nin mevcut IP’lerden farklı ve oyuncuların beklentilerini karşılayacak bir seri olacağını belirtti. Yani elimizdeki bilgilere göre bu oyun bir Star Wars ya da Need for Speed oyunu olmayacak.

Oyun sektöründeki saygın analistler, şirketin geçtiğimiz aylarda satın aldığı Metalhead Software nedeniyle yeni bir spor oyunu yapacağını düşünüyor. Metalhead, özellikle Asya pazarında oldukça popüler olan Super Mega Baseball oyununun yapımcısı olarak biliniyor. Bazı analistlerin iddialarına göreyse EA’in yeni IP’si “Skate.” olacak. Aslında 2007 yılında EA’in alt şirketi EA Black Box tarafından piyasaya sürülen Skate. adından da anlaşılacağı üzere bir kaykay oyunu. Ancak oyunun o dönemde Black Box tarafından yapılıp piyasaya sürüldüğü için EA bunu yeni bir IP olarak pazarlayabilir. Ayrıca Metalhead Software’ın ekibi daha önce benzer oyunlarda tecrübeli olduğu için bu iddia kulağa oldukça mantıklı geliyor.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak EA’in geçtiğimiz yıl bir Skate oyunu üzerinde çalıştığını açıklaması da tüm bu iddiaları güçlendiriyor. Ancak tabii ki EA’in planları henüz kesinleşmiş değil. Bu yeni IP’nin Skate olup olmayacağını ise yakın zamanda öğreneceğiz gibi.

Kaynak : https://www.polygon.com/23436668/electronic-arts-new-releases-dates-major-ip-star-wars-super-mega-baseball
9
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
0
0