Elektronik İmzaların (e-İmza) Kimlik Kartlarına Yüklenmesi Başladı: Nasıl Yüklenir?

52
9
5
3
1
Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, elektronik imzaların kimlik kartlarına yüklenmesi işleminin başlayacağını açıklamıştı. İşlemler, açıklandığı gibi bugün başlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz kasım ayında kimlik kartlarına gelecek yeni özelliği duyurmuştu. Buna göre elektronik imzalar (e-imza), bir ay içinde kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacaktı. Çipli kimlik kartlarına gelecek ve bürokrasiyi azaltacak bu yeni özelliğin geçtiğimiz günlerde 10 Ocak günü kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacağı açıklanmıştı.

E-imzanın kimlik kartlarına yüklenmesi işlemi, bugün, 10 Ocak Pazartesi günü itibarıyla 50 ildeki 75 nüfus müdürlüğünde başladı. Ocak ayı sonunda 81 ilin nüfus müdürlüğünde aktif hale geleceğini belirtilen özellik hakkında İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil'den yeni açıklama geldi.

Uygulama için en üst düzey güvenlik önlemleri alındı:

e-imza

Bakan Yardımcısı Erdil, e-imza uygulaması için en üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığını ve gerekli testlerin tamamlandığını açıkladı. Erdil, sistemin elektronik kimlik doğrulama sistemi kullandığını, parmak izi eşleştirme yapılarak kimlik kartlarına e-imza yükleme işlemini tamamladıklarını belirtti.

Kimliklere yüklenen e-imza ile neler yapılabilecek?

Bakan Yardımcısı Erdil, e-imzayı kimlik kartlarına yükleyen vatandaşların, e-Devlet üzerinden başvuru yapılan işlemlerin yanı sıra bankacılık, sigorta, noter, vergi ödemeleri ve tapu hizmetleri ile sosyal güvenlik kurumları, eczane ve hastaneler arasındaki ağ üzerinden de belgelerini imzalayabileceğini ifade etti.

Erdil ayrıca, e-imza abonelik bedelini ilgili firma ile görüşerek yıllık 250-400 lira seviyesinden 50 liraya düşürdüklerini açıkladı.

E-imza kimlik kartına nasıl yükleniyor?

Bakan Yardımcısı Erdil'in yaptığı açıklamaların ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre Önyurt, e-imzanın kimlik kartlarına nasıl yüklendiğini basın mensuplarına uygulamalı olarak gösterdi. Bu adımlar şu şekilde oldu:

  • Nüfus müdürlüklerine gelen vatandaşlar, 'Nüfusmatik' adı verilen cihazlara kimlik kartlarını yerleştirecek.
  • Ekranda beliren kişisel mesajın onaylanmasının ardından işlem seçenekleri arasından "e-İmza"ya tıklanacak ve parmak izi doğrulaması yapılacak.
  • Parmak izinin onaylanmasının ardınan ekranda açılan form doldurulacak.
    • Burada yer alan kutucuklara telefon ve e-posta uygulamaları girilerek servis sağlayacı firmanın isninin yer aldığı kutu seçilecek.
  • E-posta adresine gönderilecek doğrulama kodu ekrana girilip 6 haneli PIN kodu belirlenecek.
  • Servis sağlayıcı firmanın taahhütnamesinin imzalanmasında bu 6 haneli PIN kodu kullanılacak ve işlem tamamlanacak.

E-imza şu anda hangi şehirlerde yüklenebiliyor?

E-imza, aşağıdaki 50 ilin nüfus müdürlüklerinde kimlik kartlarına yüklenmeye başladı:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak.

52
9
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
52
9
5
3
1