Elon Musk, Tesla'nın Bir Şartla Tekrar Bitcoin ile Ödeme Kabul Edebileceğini Açıkladı

50
18
8
4
3
Kripto para piyasasını manipüle etmekle suçlanan ünlü milyarder Elon Musk, yatırımcılara bir nebze umut veren bir paylaşımda bulundu. Tesla’nın Bitcoin varlığının sadece %10’unu sattığını söyleyen Musk, Bitcoin madenciliğinin daha temiz enerji harcaması için bir çözüm bulunursa şirketin tekrar Bitcoin kabul edeceğini açıkladı.

Mayıs ayından beri Bitcoin’e karşı sergilediği tutumla kripto para piyasasını altüst eden milyarder Elon Musk, bu konuda dengeyi tekrar değiştirecek bir açıklama yaptı. Musk, Twitter’da paylaşılan bir habere verdiği yanıtla Bitcoin’le ödeme kabul etmeyi durduran Tesla’nın tekrar Bitcoin kabul etme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.

Elon Musk, mayıs ayında Tesla’nın artık Bitcoin kabul etmeyeceğini açıklamış, ardı ardına attığı tweet’lerle piyasayı etkileyerek yatırımcıların bedduasını almıştı. Bugün kendisine tepki veren bir isimin haberine yanıt veren Musk, Tesla’nın şu ana kadar satmış olduğu Bitcoin miktarını ve belli şartlar oluştuğunda şirketin bu parayı kabul etmeye devam edeceğini açıkladı.

Şu ana kadar Elon Musk’a piyasadaki etkisi nedeniyle bolca eleştiri geldi. Bunlardan en ses getireni ise dünyaca ünlü aktivist hacker grubu Anonymous’un tehdit videosuydu. Tehdit mi işe yaradı, yoksa Musk’ın fikri mi değişti bilinmez ancak Musk, Bitcoin’e karşı sürdürdüğü ‘anti’ politikayı bir nebze kıstı.

“Madencilik daha çevreci hale gelirse Bitcoin kabulü tekrar başlar”

elon musk bitcoin

Güney Afrikalı finansal servis şirketi Sygnia’nın CEO’su Magda Wierzycka, Elon Musk’ın izlediği politikayı eleştirdi. Güney Afrika’nın en zengin isimlerinden olan Wierzycka, Musk’ın incelenmesi gerektiğini söyledi. Cointelegraph, bu açıklamaları haber ederek Twitter’da paylaştı. Paylaşımı gören Musk ise haberde yapılan bir yanlışı düzeltmek üzere gönderiye şu yanıtı verdi: “Bu yanlış. Tesla Bitcoin varlığının sadece yaklaşık %10’unu sattı ve bunu Bitcoin’in piyasayı bozmadan kolayca nakite çevrilebileceğini göstermek için yaptı. Bitcoin madenciliğinin en azından %50 daha temiz bir enerji kullanımı sağlamasıyla Tesla, tekrardan Bitcoin kabul ederek satış yapmaya başlayacak.”

Tesla’nın Bitcoin kabul ettiği mart ayında yaklaşık 42 bin Bitcoin’i bulunuyordu. Elon Musk’ın verdiği orana göre Tesla, yaklaşık 4 bin 200 Bitcoin sattı. Yani şu anda şirketin aşağı yukarı 38 bin adet Bitcoin’i bulunuyor. Bitcoin madenciliğinin daha az enerji harcaması için ne gibi yenilikler yapılabileceğini zamanla göreceğiz. Kim bilir, belki Musk’ın istekleri yerine gelir ve Bitcoin övücü tweet’lerle piyasa tekrar hızlı bir yükselişe geçer.

50
18
8
4
3
Emoji İle Tepki Ver
50
18
8
4
3