Elon Musk Şimdi de 'Yanık Saç Kokulu Parfüm' Satmaya Başladı: Peki Neden?

27
1
0
0
0
Bir süredir dünyanın en zengin insanı olarak tanıdığımız Elon Musk'ın, sıra dışı pazarlama zekası sayesinde bu noktaya ulaşacağı aslında dünden belliydi. Kitaplarda pek de yazmayan kurallara dayanan bu pazarlama teknikleri arasında şirketleriyle alakasız ürünleri piyasaya sürmek de var. Mesela “yanık saç kokusuna sahip bir parfüm” gibi...

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, kripto paralar ve Twitter’ın alımı üzerine yaptığı manipülatif açıklamalarla güven ve para kaybetse de yaptığı işlerle alışılagelmiş iş insanı profilinden epey uzak.

Zira kendisinin adı sık sık anılmayan Boring Company adında bir tünel inşaat şirketi de var ve bu şirket başta olmak üzere; sahibi olduğu bütün markalar adına zaman zaman tuhaf atılımlar görüyoruz.

Aslında Elon Musk'ın sahip olduğu şirketlerle alakası bile olmayan ürünler satmasına alışkınız. Mesela üzerinde S3XY yazan Tesla şortu gibi:

tesla şort

Tesla tarafından üretilen bu şort; aslında Tesla'nın otomobil modellerinin adını taşıyor: Tesla Model S, Model 3, Model X ve Model Y... Bu arada, "S3XY" göndermesindeki tek sayı olan 3'ün geldiği Model 3; telif hakları sebebiyle Model E olarak üretilmemiş, alın bu bilgi ile ne yaparsanız yapın :)

Elbette Tesla'nın hayranlara yönelik tişört gibi klasik giyim ürünleri, powerbank'ler, model arabalar, kupalar ve termoslar, kemer tokaları, şemsiyeler de satıyor.

...şortun üstüne çıkamaz ama bi' ara Tesla, sörf tahtası da satmıştı:

Tesla sörf tahtası

Temmuz 2018'de sıradan sörf tahtalarından yaklaşık 2 kat daha pahalı olarak 1500 dolarlık fiyatla satışa sunulan bu sörf tahtası, o dönem 7500 TL ediyordu. Şimdi aynı fiyatla satışa sunulsa yaklaşık 28 bin TL ediyor. Hey gidi günler...

Hatta Tesla'nın tekilası da yok satmıştı:

tesla tekilla

Elektrikli araba ya hani çevrecilik falan... Şimşek şeklinde şişe, müthiş gerçekten(!).

Cybertruck tasarımına sahip düdük Cyberwistle:

Gelelim aslında işi Tünel kazmak olan Boring Company isimli şirketine... Alev silahını hatırlayanlarınız vardır:

boring alev silahı

Alev silahı satışa çıktığında Boring Company daha hiç tünel kazmamıştı. Bu silah ve öncesinde 20 dolara satılan şapkalar ile aslında tünel kazıları için gereken finansal kaynak yaratılmış oldu. 

Boring Company adına satılan tuhaf Elon Musk ürünlerine şimdi de "yanık saç kokulu parfüm" eklendi:

boring parfüm

Singed'tan Yanık Saç ya da orijinal adı ile Burnt Hiar by Singed adıyla satışa çıkan bu parfüm, bildiğiniz yanık saç kokusuna sahip. Daha önce satılan alev silahı ile nükteli bir bağlantısı olan ürünün internet sitesindeki açıklaması "iğrenç arzunun özü" adında bir slogan yer alıyor. Şişesi de 100 dolar, yani güncel kura göre yaklaşık 1860 TL.

Elon Musk parfümü Eylül ayında "Yakında @BoringCompany'dan geliyor, size alev silahı satan aynı insanlardan geliyor" şeklinde duyurmuştu. 

Parfümün satışa sunulduğu sayfadaki kullanıcı yorumları da şöyle:

Elon Musk parfüm

  • "Çok da uğraşmadan masadaki mumun üzerine uzanmak gibi
  • “Kalabalık içinde öne çıkın! Havaalanında yürürken fark edilin”

10 bin adet Burnt Hair parfümü satıldı ve 1 milyon dolar gelir elde edildi bile!

"10 bin şişe Burnt Hair satıldı bile. Yarınki 1 milyon dolarlık Burnt Hair satıldı haberleri için sabırsızlanıyorum :D" diyen Elon Musk, aslında ne isterse onu satabileceğini anlatmak istedi belki de...

Elon Musk'ın şirketleri neden böyle tuhaf ürünler üretiyor?

elon musk

Markaya ve vizyonuna sadık olan kitleleri harekete geçirerek bu sadakati artırmak aslında ilk hedef. Herkesin elektrikli alamadığı bir dünyada yaşıyoruz ve üzerinde şirketin logosu, sloganı olan şorta, şapkaya, tişörte daha çok insan erişebiliyor. Tesla için bu ürünler bilinirliği artırıp sadık kitleyi harekete geçirme amacıyla kullanılabiliyor.

Diğer taraftan Boring Company'de olduğu gibi bu ürünler, elde ettikleri gelirlerle yeni kurulan bir şirketin işlerini finanse etmesi için satılıyorlar. Yani şirket aslında bir bakıma halka arz edilmeden Elon Musk'ın bilinirliğini kullanarak "hisse" satışı yapıyor. Yeri geliyor 20 dolarlık şapkayla yeri geliyor 1000 dolarlık alev silahıyla ve hatta yanık saç kokulu saçma sapan bir parfümle...

27
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
27
1
0
0
0