En Yaşlı Köpeği, Bir Yaşına Daha Girdi: Büyük Bir Şans Eseri Hayatta Kalan 31 Yaşındaki Bobi'yle Tanışın

31
5
4
4
1
Guinness Rekorlar Kitabı, gelmiş geçmiş en yaşlı köpek rekorunun sahibi Bobi, 31 yaşına girdi.

Henüz iki hafta önce yaşayan en yaşlı köpek rekorunun kırıldığını açıklayan Guinness Rekorlar Kitabı, bugün bu rekoru kıran yeni bir köpeği duyurdu. Bobi, 30 yıl 266 gün ile gelmiş geçmiş en yaşlı köpek olmuştu. Köpeğin yaşının kanıtlanmasıyla 2 haftalık rekortmen Spike da ‘en yaşlı yaşayan köpek’ unvanını kaybetmişti.

3 Şubat 2023 itibarıyla 30 yıl 268 günlük olan Bobi, normalde 12-14 yıllık ömre sahip bir koruyucu köpek türüne ait. Portekiz’de yaşayan Bobi, tüm beklentileri kırarak bu kadar yıl yaşadı ve neredeyse 100 yıldır kırılmayan rekoru kırdı.

GÜNCELLEME: Bobi, rekoru tam 31 yıla yükseltti:

bobi

En yaşlı köpek Bobi, 11 Mayıs'ta 31. yaşına (insan yılıyla) girdi. Bobi, sahibi Leonel 8 yaşındayken sahiplenilmişti. Leonel, bugün 38 yaşında.

En yaşlı köpek Bobi’yi tanıyalım:

bobi

  • 1999'da Bobi.

Bobi, 1992 yılında Portekiz’in Leiria bölgesinde kayıtlara geçti. Dört kardeş olarak bir ailenin odunlarını depoladığı bir bodrumda dünyaya geldi. Fakat kendisinin hikâyesi aslında büyük bir şansı da içeriyor.

Köpeğin dünyaya geldiği bodruma sahip evde yaşayan Leonel Costa, 30 yıllık birlikteliğinin başlangıcını ve Bobi’nin şanslı kurtuluşunu şöyle anlatıyor:

“Sekiz yaşındaydım. Babam avcıydı ve her zaman çok sayıda köpeğimiz oldu. Ne yazık ki o zamanlar evde daha fazla hayvan besleyemeyecek yetişkinlerin hayvanları toprağa gömmeleri normal görülüyordu.”

bobi

  • 2022'de Bobi.

Evet, Bobi’nin de aralarında olduğu dört yavru, evde daha fazla köpek beslenemeyeceğinden dolayı öldürülecekti. Leonel’in anlattıklarına göre Bobi ve kardeşleri dünyaya geldikten sonra da ebeveynleri bodruma girdi ve yavruları hızlıca dışarı çıkardı.

Fakat bu sırada Bobi, şanslı bir şekilde unutuldu. Üstelik dört kardeşin annesi Gira da sürekli bodruma gidip gelmeye devam ediyordu. Gira’yı takip eden Leonel ve kardeşleri, Bobi’nin unutulduğunu gördü. Üstelik Bobi, artık gözlerini de açmıştı. Kardeşler, Bobi’nin hayatta kaldığını ailesinden gizledi.

Elbette bir süre sonra Bobi’nin varlığı öğrenildi. Leonel, anne ve babalarının kendilerine çok kızdıklarını, bağırıp çağırdıklarını ve ‘cezalandırdıklarını’ söyledi.

Hayatı boyunca özgürce dolaştı, şehirden uzak bir yaşam sürdürdü:

bobi

  • 1999'da Bobi.

Leonel’in aktardığı bilgilere göre Bobi, özellikle sakin bir ortamda, şehirden uzakta yaşaması sayesinde bu kadar uzun yaşayabildi. Bobi, hiçbir zaman tasmaya sahip olmadı, bir yere bağlanmadı. Ailenin çiftliğinde sürekli kendi başına dolaştı.

Yine ilginç bir şekilde Bobi, kendisine özel bir beslenmeye de sahip olmadı. Leonel’e göre her zaman insan yemekleri yedi. Aile ne yerse Bobi de onu yiyordu.

Bugünse yaşına bağlı bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya:

Bobi, günümüzde ne yazık ki eski sağlığında değil. Gözlerinin görüş kabiliyeti azalmış, yürümekte zorlanmaya başlamış. Öyle ki yürürken de sürekli bir şeylere çarpıyormuş. 

Kaynak : https://www.guinnessworldrecords.com/news/2023/2/oldest-dog-ever-record-broken-by-30-year-old-bobi-from-portugal-736224
31
5
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
31
5
4
4
1