Evinizde En Çok Bakterinin Nerede Olduğunu Öğrenince O Nesneyi Anında Çöpe Atmak İsteyeceksiniz!

11
1
0
0
0
Evinizde neredeyse her gün kullandığınız nesnelerden biri, içinde o kadar bakteri barındırıyor ki bir dışkıyla neredeyse eşit. Peki bu nesne hangisi?

Gün içinde evde rutin olarak bazı nesnelere dokunuyoruz. Bunlardan bazıları, ciddi derecede pis ancak çoğumuz fark etmiyoruz. İçlerinden biri ise evdeki en çok bakteriye sahip nesne ünvanını taşıyor.

Muhtemelen temizlik takıntısı olanların bile aklına gelmeyecek o nesnenin ne olduğunu ve ne kadar bakteri barındırdığını açıklayalım.

Birçok ev eşyası incelendi.

bulaşık süngeri

ABD Ulusal Hıfzısıhha Vakfı tarafından 2011 senesinde yapılan araştırmada; 22 aileden, 30 nesnelik sürüntü alıp bakterilerin hangi nesnelerde en çok olduğuna bakıldı. Nesnelerin arasında cep telefonları, evcil hayvan eşyaları ve mutfak malzemeleri gibi her gün kullanılan nesneler vardı.

Sürüntülerden elde edilen verilere göre en çok bakteri neredeydi biliyor musunuz? Mutfak süngerleri! %75’i koliform bakterisi (gıda zehirlenmesine neden olan E. coli bakterisini de içinde bulunduran bir familya) içeriyordu. Ortalama bir bulaşık süngerinde, santimetreküp başına en az 5×10¹⁰ bakteri vardı. Yani dışkılarda olduğu kadar…

Küçük bir not: Hem daha az atık çıkarmak hem de bakterileri uzaklaştırmak isterseniz bulaşık süngeri olarak kabak lifi tercih edebilir ve onu sirkeli suda kaynatarak temizleyebilirsiniz.

Koliform bakterilerine sahip geri kalan nesneler ise şu şekildeydi:

  • %45 mutfak lavabosu
  • %32 mutfak tezgahı
  • %27 diş fırçası tutacağı
  • %18 kesme tahtası
  • %9 banyodaki musluk kolları

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

11
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
0
0
0