Fahrettin Koca'dan Dizlerinizin Bağını Çözecek Koronavirüs Açıklaması: İstanbul Tam Anlamıyla Patladı

44
27
9
8
2
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemiyle ilgili ürküten açıklamalarda bulundu. İstanbul'daki vaka sayılarının 5 katına çıktığını söyleyen Bakan Koca, önümüzdeki günlerde vaka sayılarında ciddi yükselişler olacağını açıkladı.

Habertürk'ten Fatih Altaylı'ya konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Omicron varyantının görülmemiş hızdaki yayılışının devam ettiğini söyleyen Bakan Koca, özellikle de İstanbul'un iyi durumda olmadığını belirtti. Fahrettin Koca'ya göre İstanbul'daki COVID-19 vakaları, bir haftada 5 kat artmış durumda. Üstelik bunların ciddi bir bölümü omicron.

Bakan Fahrettin Koca, tüm vakaların yüzde 52'sinin İstanbul'da kaydedilmeye başladığını söyleyerek endişeleri artırmış oldu. "Tam anlamıyla İstanbul patladı diyebiliriz." ifadelerini kullanan Fahrettin Koca, önümüzdeki günlerin oldukça zorlu geçeceğini resmen ilan etmiş oldu.

"Şaka gibi ama oran bu"

Koronavirüs istanbul

Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: "İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı. Eğer İstanbul’daki vaka artış oranı Türkiye genelinde olsaydı bugün en az 100 bin vakadan bahsediyor olurduk. Allah'tan bu oran henüz genele yansımadı. Normalde İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Ama toplam vaka sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Tüm vakaların yüzde 52’si İstanbul’da tespit ediliyor. Tam anlamıyla İstanbul patladı diyebiliriz.

Şu anda İstanbul’da Omircron'a bağlı vakaların oranı çok yüksek. Çünkü İstanbul dışarıya en fazla bağlantısı olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üzerinden girdi. Ve yayıldı. Bakın şaka değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki vaka sayıları. Büyük kentlerdeki yükseliş fena. Ankara’da da 2 katına çıktı vakalar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük vaka sayısı. Şimdi 2200. Belli ki, 1 hafta sonra Ankara’da patlayacak. Sonra tüm Türkiye. Günlük vaka sayıları bir süre sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması. Ama bu demek değil ki tedbirsiz davranmak gerek. Vatandaş tedirgin olmasın ama tedbirli olsun. Bu Omicron'la beraber kişisel tedbirlerin daha da önem kazandığını gömdük. Eskiden 1,5 metre mesafe yeterliydi. Omicron ile bu mesafe 3 metreye çıktı belki. Bilmiyoruz kesin. Ama kesin bildiğimiz bir şey var, kapalı, havalandırmasız kalabalık ortamlara girilmemesi lazım. Havalandırması olmayan yere gitmesin vatandaşlarımız."

"Aşı hala en önemli kozumuz"

Bakan Koca, İstanbul'a geleceğini ve başhekimlerle toplanarak olası tedbirler için de konuşacaklarını belirtti. Aşının hala en önemli koz olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, ölüm ve yoğun bakım istatistikleri ile ilgili şöyle konuştu: "Vefatların yüzde 87’si 60 yaş üzeri kişiler. Toplam vakaların yüzde 16’sı 60 yaş üzeri ama vefatların yüzde 87’si. Tabii sadece yaş değil, yaşa bağlı hastalıklar etkili vefatlarda. Risk grupları daha dikkatli olmalı demek lazım. 60 yaş üzeri iseniz, başka hastalıklarınız da var ise daha da dikkatli olacaksınız, kurallara daha fazla uyacaksınız. Bu kesin. Aşılılarda vefat oranları çok çok daha düşük. Onu da bilmek lazım. Aşı hala en önemli kozumuz..."

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/saglik-bakani-koca-istanbul-da-vakalar-10-gunde-5-kat-artti,1004886
44
27
9
8
2
Emoji İle Tepki Ver
44
27
9
8
2