'Parasızlıktan' Çöken FTX'in Kurucusunun Yakınlarına 300 Milyon Dolara Ev 'Hediye Ettiği' Ortaya Çıktı

14
5
0
0
0
FTX avukatları, şirket için ilk kez verdikleri ifadede bazı çarpıcı bilgileri masaya koydu. FTX kurucusunun, ailesi ve şirketin üst düzey çalışanlarına 300 milyon dolara mülk satın aldığı açıklandı.

Dünyanın en büyük beş borsası arasında gösterilen FTX, geçtiğimiz haftalarda tüm dünyayı şoke ederek bir anda çökmüştü. Milyonlarca yatırımcıyı olumsuz etkileyen olay sonrasında Türkiye dahil pek çok ülkede yetkili birimler harekete geçmiş, soruşturmalar başlatılmıştı.

FTX borsası hakkında tartışmalar sürerken bugün oldukça ilginç bir gelişme yaşandı. FTX borsasında görev yapan üst düzey isimler için yüz milyonlarca dolarlık lüks harcama yapıldığı ortaya çıktı.

FTX kurucusu ve yöneticileri için iki yıl içinde en az 19 mülk alındı:

ftx

Resmi belgelerde yer alan bilgiler, FTX CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried, ailesi ve üst düzey yöneticilerinin 2 yıl içinde en az 19 mülk satın aldığını ortaya koydu. Bahamalar’da yer alan bu mülklerin toplam değeri ise 121 milyon dolar idi.

Fakat asıl şok edici açıklama bugün geldi. Borsa hakkında ilk kez sözlü ifade veren FTX avukatları, şirketin bir departmanının Bahamalar’da yönetici ekip için mülk almak üzere 300 milyon dolar harcadığını açıkladı. Avukatlar, FTX’in Bankman-Fried’ın “kişisel derebeyeliği” olarak yönetildiğini vurguladı.

300 milyon dolarlık mülk alışverişi hakkında daha fazla bilgi paylaşılmadı. Fakat Reuters, resmi belgeleri yokladığında satın alınan bazı mülklere ulaştı. Bu satın alımlardan yedisi, ‘Albany’ adı verilen bir tatil yerinde yapılmış; toplam 72 milyon dolar harcanmıştı.

Diğer evlerden birisi ise Bahamalar’ın Old Fort Bay bölgesinde bulunuyordu. Satın alımda Bankman-Fried’ın hukuk profesörü ebeveynleri Joseph Bankman ve Barbara Fried’ın adı gözüküyordu. 15 Haziran tarihli belgelerde evin kullanım amacı “tatil evi” olarak belirtiliyordu.

Satın alımlar hakkında FTX ya da Bankman-Fried’dan henüz bir açıklama gelmedi. CEO, geçtiğimiz günlerde dokuz çalışma arkadaşıyla aynı evde yaşadığını açıklamıştı. FTX, Eylül 2021’de merkezini Hong Kong’dan Bahamalar’a taşımıştı.

Kaynak : https://www.reuters.com/technology/exclusive-bankman-frieds-ftx-parents-bought-bahamas-property-worth-121-mln-2022-11-22/
14
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
5
0
0
0