Milyarlarca Doları Batırıp İflas Eden Kripto Para Borsası FTX, Yeniden Açılabilir

4
1
0
0
0
Batık kripto para borsası FTX'in iflas duruşmasında dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Avukat, borsanın para bulduğunu ve yeniden hizmet vermeye başlayabileceğini açıkladı.

Bir dönemler dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan ancak şimdilerde iflas davası ile ilgili gündemde olan FTX ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Borsanın iflasının görüşüldüğü bir duruşmada, FTX avukatından dikkat çeken açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalar borsanın yeniden hizmet vermeye başlayabileceğini düşündürüyor.

FTX avukatının yaptığı açıklamaya göre şirket, 7.3 milyar doların üzerinde nakit ve likit kripto varlığını kurtarmış durumda. Hal böyle olunca geleceğe odaklanmak istediklerinden bahseden avukat, FTX paydaşlarının yeniden hizmet vermeye başlamak üzerine müzakere ettiklerini söyledi. Avukat, nihai kararın haziran ayına kadar verileceğini ifade ediyor.

Peki neler yaşandı?

FTX

Coindesk tarafından paylaşılan bir haber, FTX'in iflasına neden oldu desek yeridir. Öyle ki bu borsanın yerel para birimi olan FTT'nin bir balondan ibaret olduğu ortaya çıktı. Rapora göre Alameda Research isimli bir şirket, FTT'nin toplam arzından daha fazlasını kendi sermayesi olarak gösteriyordu. Üstelik resmiyette Alameda Research ile FTX arasında da hiçbir bağ yoktu.

Ancak tüm bunların birer hikayeden ibaret olduğu ortaya çıktı. Sam Bankman-Fried, birbirinden bağımsız gibi görünen iki büyük şirket kurmuş ve bu iki şirketin ilişkisini bağımsız olarak sürdürmeyi becerememişti. Tüm bunlar ortaya çıkınca yatırımcılar, FTX'ten para çekebilmek adına adeta savaşa girdiler. İhtiyacı karşılayamayan borsa da iflasa sürüklendi. Olaydan aylar sonra yakalanan Sam Bankman-Fried ise 250 milyon dolarlık kefaletle serbest kaldı. Olan, yatırımcıya oldu. Zira paralar gitmişti...

FTX olayındaki tüm detaylar için:

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ftxin-avukatlari-7-3-milyar-dolar-degerindeki-varligin-kurtarildigini-acikladi/2870627
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0