Google Asistan, 30 Dilde Kullanılabilir Olsa Bile Bazı Ülkelerde Hâlâ Kullanıma Sunulmadı

17
4
1
0
0
Google Asisten uygulaması, 30'dan fazla dilde ve 80 ülkede sunulmuş durumda. Ancak şirket, sunulan bazı dillerin resmi dil olarak kullanıldığı bazı ülkelerde uygulamayı kullanıma sunmuş durumda değil.

Scott Huffman, I/O konferansının ana açılış konuşmasında Asistan uygulamasının 80 ülkede 1 milyardan fazla cihazda ve 30'dan fazla dilde kullanılabilir olduğunu söyledi. Ancak çoğu ülkede uygulamanın beta sürümde olduğu görülüyor.

Google, ülke uygunluğunu dile bağlıyor. Ancak herhangi bir ülkede uygulama İngilizce, Fransızca veya Almanca olarak ayarlanabilse bile şirket, uygulamayı dünya çapında kullanılabilir olarak kabul etmiyor. Yani bu dillerin resmi dil olarak kullanıldığı bazı ülkelerde Asistan uygulaması kullanılabilir olarak görünmüyor.

Bazı ülkelerde beta sürümünde olsa bile Asistan uygulaması kullanıma sunulmuş durumda. Bunlar arasında ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, Rusya, Türkiye, Mısır, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Endonezya, Çin, Avustralya ve birçok Avrupa ülkesi bulunuyor.

Ancak Finlandiya, Ukrayna, Romanya, Macaristan, Sırbistan ve Moldova gibi birkaç Avrupa ülkesi; BAE, Cezayir, Tunus ve Fas gibi bazı Arap ülkeleri ve Güney Afrika, Kongo, Uganda ve Kenya gibi orta ve güney Afrika’da bulunan bazı ülkelerde Asistan uygulaması kullanılabilir değil. Uygulamanın bu ülkelerde neden kullanılabilir olmadığı bilinmiyor. Türkiye, Suudi Arabistan, Polonya ve diğer birkaç ülkede uygulamanın halka sunulmadan önce özel betalarının dağıldığı biliniyor. Bu kapalı testlerin diğer ülkelerde de gerçekleştirilebileceği düşünülüyor. Aksi takdirde zaten Fransızcanın resmi dil olduğu Madagaskar, Mali gibi ülkelerde uygulamanın kullanılabilir olması gerekiyordu.

Google, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Zira bu durum, birçok ülkede kullanıcılar tarafından merak konusu olmuş durumda.

Kaynak : https://www.androidpolice.com/2019/05/17/google-says-assistant-is-available-in-more-than-30-languages-and-80-countries-though-many-seem-to-be-in-beta/
17
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
4
1
0
0