Google'ın Büyük Sırrı İfşa Oldu: İşte Google Aramaya Gelecek ChatGPT Rakibi Özellikler

8
7
2
2
0
Google'ın ChatGPT ile popülerliğini artıran Bing'e rakip olacak özellikleri ortaya çıktı. Magi projesi altında geliştirilen özelliklerin adı ve ne işe yarayacakları şirket için yazışmaların sızdırılmasıyla belli oldu.

OpenAI'ya 10 milyar dolarlık yatırımın ardından sahip olduğu hemen her uygulama ve hizmete ChatGPT'yi entegre eden Microsoft, bir başka teknoloji devi Google'ın epey canını sıkmış gibi görünüyor. Yakın zamanda bizzat Google CEO'su, şirketin arama motoruna yapay zeka araçları geleceğini resmen açıklamıştı. Şimdi bu konuda yeni bilgiler ortaya çıktı.

Şirket içi yazışmalara ulaştığını öne süren The New York Times, Google'ın yapay zeka araçlarıyla ilgili yeni planlarını gün yüzüne çıkardı. NYT'nin haberine göre Samsung'un akıllı telefonlarındaki varsayılan arama motorunu Bing olarak değiştirmeyi düşünmesi, deyim yerindeyse Google'ın paçalarını tutuşturmuş. Zira Samsung, Google için 3 milyar dolarlık bir gelir kaynağı anlamına geliyor…

Google, tahtını kaptırmamak için 160 kişilik ekip kurdu

google AI

NYT'ye göre Google, 20 yıllık 'arama' saltanatından sonra ilk kez kendine bir rakip çıktığını düşünüyor: ChatGPT ve benzerleri. Google'ın üzerinde çalıştığı yeni projenin adı Magi. Tasarımcılar, mühendisler ve yöneticilerin yeni projedeki en temel amacı, kullanıcılara daha 'kişisel' bir deneyim sunabilmek. NYT'nin ulaştığı kaynağa göre Google, mevcut arama motoruna yeni özellikler getirecek Magi için 160 kişilik bir ekip kurmuş durumda.

Paylaşılan bilgilere göre Google, Magi'yi ilk etapta en fazla 1 milyon kişiye açmayı planlıyor. Ancak yıl sonuna kadar test kullanıcı sayısının 30 milyona ulaşması bekleniyor. Ancak bu noktada haberler bizim için kötü; Google, Magi'yi ilk etapta yalnızca ABD'de kullanıma sunmayı planlıyor.

Google'ın Bing'e rakip olacak yeni özellikleri: GIFI, Tivoli Tutor, Searchalong…

arama motoru

Sizlere Bing'in metinden görsel oluşturma aracından daha önce defalarca kez bahsetmiştik. Dall-E'nin yeteneklerini internette arama yapmak kadar kolay hale getiren bu özellik için de Google'dan bir rakip geliyor. GIFI olarak adlandırılan özellik, Google Görseller'e metinden görsel oluşturma aracı getiriyor. Evet, Google Görseller'e herhangi bir şey yazdığınızda Google, onu tıpkı bir ressam gibi görsele dönüştürebilecek.

Google'ın üzerinde çalıştığı bir diğer özellik ise Tivoli Tutor. Bu özellik ise kullanıcıların yapay zeka ile açık uçlu şekilde sohbet edebilmesini, bu yolla da yeni bir dil öğrenebilmesini mümkün kılıyor. Evet, yapay zeka yeni yabancı dil öğretmeniniz olacak.

Google Chrome'a özel gelecek özellik ise Searchalong olacak. Bu özellik, kullanıcılar internette normal şekilde gezinmeye devam ederken yapay zeka destekli bir sohbet botuyla sohbet edebilmesini mümkün kılacak. Örneğin; bir festivale gitmek istiyorsunuz. Searchalong'a festivale yakın bir otel sorabilirsiniz.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/04/16/technology/google-search-engine-ai.html
8
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
8
7
2
2
0