Google, Görseller'de Gezintiyi Kolaylaştıracak Yeni Bir Özellik Duyurdu

9
3
0
0
0
Yaklaşık 4 yıl önce Google tarafından mobil cihazlardaki Google deneyimini artırmak için başlatılan AMP projesine yepyeni bir özellik ekleniyor. Geliştirilen yeni özellikle birlikte Google Görseller’deki deneyiminiz artık daha hızlı bir hâle gelecek.

Google tarafından ilk olarak 2015 yılında duyurulan AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi, mobil internet sayfalarını hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir yapı. Şirketin iddiasına göre bu yapı, yüklenme süresini bir saniyenin altına çekiyor ve yüz binlerce alan adı tarafından milyarlarca sayfada kullanılıyor.

Google, yeni filizlenen bu ekosistem için Google Görseller’den sayfaları ziyaret edebileceğiniz yeni ve daha hızlı bir yolu duyurdu: Gitmek İçin Kaydır (Swipe to Visit). Desteklenen akıllı telefonlardan yaptığınız arama sonuçlarından bir görsel seçtiğinizde, ekranın alt tarafında sitenin bir ön izlemesini göreceksiniz. Bu sayfayı yukarı çektiğinizde ilgili sayfa yüklenmeye başlayacak.

google amp

Gitmek İçin Kaydır, ön izlemeyi göstermek için AMP’nin “ön betimleme” özelliğini kullanıyor. Ayrıca AMP desteği olan yayıncıların da Gitmek İçin Kaydır özelliğini kullanmak için ekstradan yapması gereken bir şey bulunmuyor.

Gitmek İçin Kaydır özelliği, açık kaynaklı bir kütüphane olan AMP Stories için de bir dizi geliştirme barındırıyor. Yayıncıların kullandığı AMP Stories’e ayrıca Türkçe, Rusça, Japonca, İtalyanca, Arapça da dâhil olmak üzere 21 adet dil desteği de eklendi.

Google, geçtiğimiz mart ayında geliştiricilerin e-posta mesajlarına kataloglar, anketler, promosyon teklifleri gibi dinamik içerikleri gömmesine izin verdiği bir AMP araç takımını da yayınlamıştı. Özelliği ilk kullananlar ise Booking.com, Oyo Rooms, Freshworks ve Pinterest olmuştu.

Kaynak : https://venturebeat.com/2019/07/25/google-images-swipe-to-visit-amp/
9
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
0
0
0