ABD'li Şirketlerin Kabusu Olan Hacker Grubu REvil, Bir Anda Ortadan Kayboldu

22
6
4
1
1
Rusya merkezli olduğu düşünülen azılı hacker grubu REvil'ın internet sitesi, aniden kapatıldı. Hackerler, bu kapatmayla ilgili açıklama da yapmadı. Ancak konuyla ilgili çok dikkat çekecek iddialar ortaya atıldı.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Rusya merkezli oldukları düşünülen REvil isimli bir hacker grubunun ABD'li şirketlere siber saldırı düzenlediğinden bahsetmiştik. Grup, gerçekleştirdiği siber saldırılar karşılığında fidye olarak şirketlerden 70 milyon dolarlık Bitcoin istemişti. Aynı ekip bir kez daha haberlerimize konu oldu. Ancak bu kez, daha garip ve sebebi anlaşılamayan bir meseleyle.

REvil grubu, ödemeleri aldığı ve çeşitli blog gönderilerini yayınladığı internet sitesini aniden kapattı. An itibarıyla ilgili internet sitesine hiçbir şekilde erişilemiyor. REvil'ın neden böyle bir şey yaptığı bilinmezken sektör uzmanları, hacker grubunun bunu daha önce de yaptığını, dolayısı ile şaşırılacak bir şey olmadığını söylüyorlar. Ancak başka bir kesim, bu gelişmenin ABD ile Rusya devlet başkanlarının yapmış olduğu görüşmeyle ilgili olabileceğini düşünüyor.

Dünyanın en azılı hacker gruplarından bir tanesi dağılmış olabilir mi?

REvil

ABD'li şirketlere yönelik siber saldırılar, iki ülke arasında politik gerilime de neden olmuştu. Hatta ABD Devlet Başkanı Joe Biden, konuyla ilgili açıklamalarında REvil ile ilgili olarak Rus hükümetini hareket etmeye çağırmış, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'le gerçekleştirdiği yüz yüze görüşmede de konuyu dile getirmişti. BBC'nin ortaya attığı dikkat çekici iddia, REvil'ın sonunun gelmiş olabileceğini ortaya koyuyor.

BBC'ye göre REvil ekibinden bir hacker ile iletişime geçildi. Ancak iletişime geçilen kişinin ekipten olup olmadığı tam olarak doğrulanamadı. Söz konusu hacker, BBC'ye verdiği demeçte Rusya'nın başta ABD olmak üzere kendilerine gelerek "ağlayan" ülkelerden sıkıldığını belirterek, siber saldırıların sona erdirilmesine karar kılındığını söylemiş. Eğer bu iddia doğru ise Rusya, REvil'ı göz göre göre desteklemiş demektir. Kremlin, söz konusu iddialarla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/technology-57826851
22
6
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
22
6
4
1
1