Hasta Olmanıza, Hatta Ölmenize Bile Sebep Olabilecek 5 Yiyecek

65
48
16
9
5
Yiyecekler, yararlı olduğu kadar oldukça zararlı etkilere de sahip. Hatta öyle zararlı ki sizi hasta edebiliyor, hatta ölümünüze neden olabiliyor. Yanlış pişirilen veya fazla tüketilen bu 5 yiyecek, sağlığınıza kastedebilir.

Yiyecekler çoğu zaman gözümüze zararsız gibi görünse de, bazı gıdalar dikkatli seçilmezse, doğru pişirilmezse, zehirli ya da yenmemesi gereken kısımlar çıkarılmadan tüketilirse vücuda zarar verebilir. Yiyeceklerin ne kadar sinsi, hain ve zehirli olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Evet, zehirli yiyecekler kategorisine girmesi gereken ve sizi öldürmeye her an niyetlenebilecek yiyecekler var.

Özellikle tanımadığımız yiyecekler, yararlı sanılarak yanlış tüketildiği zaman bazı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Gerekli önlemler alınmazsa bazı yiyecekler sizi hasta edebilir ve mide bulantısından psikoza kadar pek çok rahatsızlığa hatta ölüme bile yol açabilir. Aşağıda sıralanan 5 yiyecek, tüketilirken özellikle dikkatli olunmalı. Aslında alınan önlemler ve kullanılacak tekniklerden emin değilseniz, en iyisi tamamen uzak durmanız.

1. Balon Balığı

balon balığı zehirli

Balon balığı, Japonya'da sevilen yiyeceklerden olmasına rağmen aslında son derece ölümcül bir tür. Bu balıkta tetrodotoksin bulunuyor. Bu, etkilerinin hızı ve şiddeti korkutan bir zehir ve siyanürden bile daha ölümcül. Ancak risklerine karşın, balon balığı bazı ülkelerde aranan bir lezzet.

Japonya'da fugu (hazırlanmış balon balığı) sık sık çiğ yeniyor ya da çorbalara katılıyor. Şefler, bu balığı hazırlamak ve müşterilerine sunmak için birkaç yıllık eğitimden geçiriliyor. Önemli olan, fugunun müşterilerin tabağına gidene dek zehirli kısımlarından, beyin, deri, yumurtalık, karaciğer ve bağırsaklarının temizlenmiş olması.

2. Casu Marzu peyniri

casu marzu peyniri

Casu Marzu peynirini benzerlerinden ayıran şey içindeki kurtçuklar. Kulağa çok iştah açıcı gelmeyebilir, ama bu peynir İtalya'nın Sardunya Adası'nda oldukça popüler.

Casu marzu, tadı parmesan peynirine benzeyen pecorino peynirine, sinek larvaları eklenerek yapılıyor. Küçük kurtçuklar zamanla peyniri yumuşatıyor ve peynir, yenecek hale geldiğinde ortası neredeyse sıvı oluyor. Tadının gorgonzola peynirine benzediği söyleniyor. Larva dışkıları nedeniyle çok keskin bir aromaya ve kendine has bir tada sahip.

casu marzu peyniri

Ancak bu peyniri yemek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle, refleksleriniz iyi olmalı çünkü peyniri yerken içindeki kurtçuklar 15 santimetreye kadar havaya sıçrayabiliyor. Ayrıca bulunması çok zor ve Avrupa Birliği'nin ihraç için onay verdiği yiyecekler arasında değil. Sağlık riski oluşturduğundan, sıklıkla "dünyanın en tehlikeli peyniri" diye tanımlanıyor.

Aslında bu tehlike, içindeki kurtçuklar ölmüşse doğru bir ifade, çünkü kurtçukların ölmesi peynirin bozulduğu anlamına da geliyor. Bozuk casu marsu yemek, mide bulantısı, kusma ve ishale neden oluyor.

3. Işgın otu

ışgın otu

Işgın otu, İngiliz mutfağında çok gözde bir yiyecek ve birçok İngiliz tatlısında ve içeceğinde kullanılıyor. Ancak ışgın otu dikkatle hazırlanması gereken yiyeceklerden biri çünkü lezzetli saplara eşlik eden yapraklar zehirli.

Oksalik asit, yüksek miktarlarda alınırsa minerallerin sindirimini azaltıyor ve böbrek taşına yol açabiliyor. Bu madde yenen saplarda da bulunuyor, ancak miktarı yapraklardan çok daha az. Ölüme yol açması için yapraklardan çok yüksek miktarlarda yemeniz gerekse de, tavsiyemiz olabildiğince uzak durmanız.

Anadolu'da yüksek yerlerde de yetişen ve yayla muzu olarak da bilinen bitkinin kanser tedavisinde etkili olduğu da söyleniyor. ABD'li bilim insanları, ışgından yapılacak ilaçların birkaç yıl içerisinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

4. Barbunya fasulye ve soya fasulyesi

barbunya fasulyesi ve soya fasulyesi

Barbunya fasulye ve genel olarak baklagiller sağlığa yararlıdır, ancak bazı türleri iyi hazırlanmazsa sizi hasta edebilir. Soya fasulyesi ve kırmızı barbunya, bu tip baklagillerden. Barbunyanın iyi tarafı, protein, lif, vitamin ve minerallerle dolu olması. Kötü tarafı ise içinde fitoemaglutinin adlı bir yağ bulunması ve bu yağ, mide ağrısı ve kusmaya neden olabiliyor. Yine de düzgün pişirirseniz zararlı etkilerden kaçınabilirsiniz.

Diğer yandan soya fasulyesi de protein ve antioksidanlarla dolu. Ancak içerisinde yiyeceklerin tamamen sindirilmesini önleyen tripsin adlı bir enzim de var. Hem barbunya hem de soya fasulyesinin tüketilmeden önce 12 saat suda bırakılması ve kaynatılması gerekiyor.

5. Muskat

muskat

Bu ünlü baharat, Endonezya'ya özgü bir ağaçta yetişiyor. Bazı kurabiyelerin ve pudinglerin yanı sıra patates, et, sos, sebze ve hatta içkilerde kullanılabiliyor. Ancak çok fazla tüketilirse, korkunç yan etkiler yaratıyor.

Çok fazla muskat tüketirseniz mide bulantısı, ağrı, nefes darlığı hatta felç ve psikolojik hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Muskattan gıda zehirlenmesi, nadiren ölüme yol açabiliyor. Peki muskat neden bu kadar çok yeniyor? Çünkü muskat halüsinasyon yaratan etkileri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50490895
65
48
16
9
5
Emoji İle Tepki Ver
65
48
16
9
5