• Anasayfa
  • Bilim
  • Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

14
8
2
2
1
Bilim insanları, gıdalardaki zararlı maddeleri algılayabilen ve insan vücudu için tehdit niteliğinde olan maddeleri algılayabilen bir sensör geliştirdi. Sensörle birlikte yalnızca gıda değil birçok alanda büyük kolaylığa erişilmesi hedefleniyor.

Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi ve Rusya Bilimler Akademisi Biyo-organik Kimya Enstitiüsü uzmanları, Fransız Aix-Marseille Üniversitesi ve İngiliz Manchester Üniversitesi profesörleriyle birlikte sağlıksız yiyecekleri tespit edebilen sensörler geliştirdi. Son derece hassas olan bu optik sensörler, insan vücuduna karşı herhangi bir zararın tespiti konusunda kullanılacak.

beslenme

Advanced Optical Materials dergisinde yayınlanan araştırmada, pek çok bilim alanında çığır açacak Fourier nano dönüştürücüler üzerine gerçekleştirilen çalışma ele alındı. Araştırmanın yöneticisi Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde fizik mühendisi Andrey Kabaşin, yaptığı açıklamada söz konusu dönüştürücülerin elektriği ışık dalgasının en ince katmanında dahi yoğunlaştırabilmeleri yönünden benzersiz olduklarını belirtti. Ayrıca söz konusu ışık dalgasının özelliklerini tanımlayarak özel olarak kodlanmış oranları da bizlere iletebildiklerini ifade etti.

sağlık

Araştırmanın yöneticisi Kabaşin, iki boyutlu cisimlerdeki katmanlarındaki optik özelliklerin ışık dalgasını yoğunlaştırmayı hedefleyen bu yöntemle tespit edilebileceğini belirtti.

Kabaşin'in liderliğini yaptığı çalışma, yalnızca zararlı yiyecekleri tespit etme konusunda değil, aynı zamanda yapay antibiyotik kloramfenikol’un tespitinde kullanılacak yeni bir yönteme de hazırlık niteliğinde. Zararlı yiyecekleri tespit eden sensörler, gıdaların içerisinde antibiyotik olup olmadığını tespit ederek insan vücuduna karşı bir tehdidin bulunup bulunmadığını belirleyecek.

Araştırmaların sonucunda Fourier nano dönüştürücü ile yapılan analizlerin diğer yöntemlere oranla bin kat daha tutarlı olduğu ortaya çıktı. Çok yönlü bir çalışma olan Fourier nano dönüştürücü, tehlikeli hastalıkların erken teşhisi, son derece hassas doping kontrolleri ile beraber gıda ve çevre izlemleri gibi testlerde gösterdiği başarıyla da ne kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201907181039700220-bilim-insanlari-sagliksiz-yiyecekleri-tespit-edebilecek-sensorler-gelistirdi/
14
8
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
14
8
2
2
1