iPhone İçin Uygulama Tasarlayanlara Büyük Sürpriz: iOS 17 Tasarım Kiti Figma’da Yayınlandı

7
4
2
0
0
Apple, yeni işletim sistemleri iOS 17 ve iPadOS 17'nin tasarım kitini Figma'da herkese açık olarak yayınladı. Diğer işletim sistemlerinin de geleceği şimdiden duyuruldu.

Günümüzde pek çok uygulamanın arayüz tasarımının çıkış noktası olan Figma, Apple’ın resmi tasarım kitlerine hiç ev sahipliği yapmamıştı. Fakat WWDC 2023 ile birlikte bu durum en sonunda değişti.

Apple, ilk kez Figma topluluğuna katılarak iOS 17 ve iPadOS 17 işletim sistemlerinin kaynak tasarım kitini yayınladı. Tasarım kiti, araç takımlarından simge yerleşimlerine, yazı stillerinden renklere ve materyallere kadar Apple’ı Apple yapan pek çok önemli tasarım çizgisine ev sahipliği yapıyor.

Üstelik sadece bu iki işletim sistemi de olmayacak:

ios 17 tasarım

Apple, önümüzdeki hafta ve aylarda macOS Sonoma, watchOS 10, tvOS 17 ve en yeni işletim sistemi visionOS’un da tasarım kitini Figma topluluğunda paylaşacağını açıkladı.

Elbette Apple’ın Figma’ya geçişinin ardında stratejik bir neden de yatıyor. Şirket, ilk karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro ile ekosistemini daha uyumlu hale getirmek, yazılımlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak ve elbette bol bol üçüncü taraf uygulama ve oyunlara sahip olmak istiyor.

Gözlük önümüzdeki yıl piyasaya çıkacağından da bu kısa sürede böylesine kütüphaneye sahip olmak için en temel geliştirici imkânlarını, en büyük topluluklar üzerinden paylaşmak gerekiyor.

iOS 17 ve iPadOS 17 tasarım kitinde neler var?

ios 17

  • Uyarılardan araç takımlara ve aradaki her şeye kadar kapsamlı bileşen seti
  • Ana Ekran ve Kilit Ekranı araç takımı şablonları
  • Bildirim tasarım şablonları
  • Sekmeli uygulamalar, üst/alt uygulamalar, bölünmüş görünümler ve sayfalar için şablonlar
  • Erişilebilirlik boyutlarıyla tam dinamik tip tablosu
  • Yerleşik iOS renkleri, malzemeleri, metin stilleri ve canlılık efektleri

Apple’ın yayınladığı tasarım kitine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
2
0
0