iOS 17'nin İlk Beta Sürümü Yayınlandı: iOS 17 Developer Beta Nasıl Kurulur?

5
4
0
0
0
Apple, iOS 17 işletim sisteminin ilk beta sürümü olan Developer Beta'yı yayınladı. iOS 17 Developer Beta'yı nasıl kuracağınızı adım adım anlattık.

Apple, 5 Haziran günü gerçekleştirdiği WWDC 2023 etkinliğinde yeni iPhone işletim sistemi sürümü iOS 17’yi de tanıttı. İşletim sistemi, devrim niteliğinde olan büyük ve yenilikçi bir özelliğe sahip olmasa da olası tepkiler, Vision Pro tanıtımı altında ezildi.

Tabii her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliği takip eden gün yeni işletim sisteminin Developer Beta sürümünü yayınladı. iOS 17'ye ilk bakış atılmasını sağlayan sürüm, herkesin kullanımına açıldı.

Developer Beta nasıl herkese açık?

ios 17 developer beta

Evet, Apple bugüne kadar yıllardır Developer Beta sürümlerini sadece Apple geliştirici kimliği olan hesaplara sunuyordu. Yani bu sürümlere erişmek için ücret karşılığında resmi Apple geliştiricisi olmanız gerekiyordu.

WWDC 2023 ile birlikte bu durum değişti. Apple, iOS 17 dahil olmak üzere tüm yeni Developer Beta sürümlerinde geliştirici kimliği zorunluluğunu kaldırdı. Apple ID'si olan herkes artık Developer Beta'ya erişebilecek.

Tabii bu durum muhtemelen yeni Vision Pro gözlüklerine daha fazla uygulama geliştirilmesi ve ekosisteme uyumunu 1 yıllık kısa sürede olabildiğince en iyi düzeye çıkarmayı sağlamak için yapılıyor.

iOS 17 Developer Beta nasıl kurulur?

Geçmişte şartlarda ücret ödeyerek Apple Geliştiriciliği edinen kullanıcılara sunulan Developer Beta sürümü, Apple'ın internet sitesinden erişilebilir oldu. Sürümü edinmek istiyorsanız da yapmanız gerekenler oldukça basit...

  • iPhone'unuzda geliştirici modunu açın (Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik)
  • Bu bağlantıya tıklayarak Apple Developer sayfasını açın.
  • iCloud hesabınıza giriş yapın.
  • Sayfada iOS 17'ye tıklayın.
  • Hüküm ve koşulları kabul edin.
  • Sağ üstte yer alan 'Download' butonuna tıklayın.
  • iPhone'unuzda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sayfasını açın.
  • 'Beta Güncellemeleri'ne basın.
  • Artık karşınızda iOS 17 Developer Beta yer alacak:

ios 17 beta

Uyarı: Beta sürümünü bir şekilde elde etmek isteyenler veya edenler için de önemli bir uyarımız var. Şu aşamada iOS 17’ye geçiş yapmak bazı büyük riskler taşıyor olabilir. Beta sürümündeki sistem kararsız çalışabilir, sistemde sorun yaşatabilir, işler önemli bilgilerinizin silinmesine kadar varabilir. Ayrıca güvenlik açıkları da işletim sisteminin beta sürümünde mevcut olabilir.

Developer Beta sürümleri ise bu konuda çok daha hassas. Bu sürümler, geliştiricilerin işletim sisteminde kendi testlerini yaptıkları, kendi uygulamalarını yeni sürüme entegre etmeye çalıştıkları bir sürüm.

WWDC 2023'teki en önemli gelişmeler:

Apple'ın ilk iPhone lansmanından bu yana belki de en büyük yeniliği: Vision Pro tanıtıldı:

Tüm Apple ürünleri, sadece 2 hafta aradan sonra bir kez daha zamlandı:

iOS 17 resmen tanıtıldı:

iOS 17 ile birlikte yeni iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS sürümleri de geldi:

Yeni 15 inç MacBook Air ve yeni Mac Pro da karşımıza çıktı. Yeni Mac Pro, Apple'ın bugüne kadarki en güçlü işlemcisi M2 Ultra ile geldi:

Apple Mac'lerin belki de en büyük eksikliğini, oyunları Mac'e getirecek projesini açıkladı:

Bu arada, bugüne kadar satılan en pahalı Apple ürünü olan 2019 Mac Pro, Türkiye'de satıştan kaldırıldı:

5
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
4
0
0
0