Netflix'ten 'Bölümleri Sırayla İzleme' Geleneğini Bitirecek Dizi: Hangi Sırayla İzlerseniz İzleyin Hikâyeyi Anlayabildiğiniz 'Kaleidoscope' Çıktı

25
2
2
1
1
Netflix, merakla beklenen yeni soygun dizisi Kaleidoscope'u yayınlamaya başladı. Yapımın bölümleri, diğer dizilerde gördüğümüzün aksine herhangi bir sıralama olmadan izlenebiliyor.

Dünyanın en popüler sinema ve dizi platformu Netflix, yeni içerikleriyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yakın zamanda fitness dersleri yayınlamaya başlayan platform, dün ise Kaleidoscope isimli bir dizi çıkardı. Ancak bu dizi, diğer yapımlardan farklı olmasıyla büyük dikkat çekti.

Öncelikle dizinin konusundan ve kadrosundan bahsedelim. 1 Ocak’ta çıkış yapan Kaleidoscope, Eric Garcia tarafından yaratılan 8 bölümlük bir mini dizi. Yapım, tarihin en büyük soygun girişimini ve bu girişimi çevreleyen intikam ve ihanetleri konu ediniyor. Oyuncu kadrosunda ise dünyaca ünlü aktör Giancarlo Esposito başta olmak üzere Rufus Sewell, Jai Courtney, Tati Gabrielle, Paz Vega, Rosaline Elbay gibi yıldız isimler yer alıyor.

Kaleidoscope’u herhangi bir sıralama olmadan izleyebilir, hikâyeyi kendi bakış açınıza göre şekillendirebilirsiniz

Gelelim bu diziyi farklı kılan şeye. Kaleidoscope, bildiğimiz diğer diziler gibi sırayla izlenmiyor. Yani yapımı 1’den 8’inci bölüme kadar izlemenize gerek yok. Kullanıcılar, konu edinilen soygunla alakalı farklı zaman dilimlerini içeren sekiz bölümü de istedikleri sırayla izleyebiliyorlar. Böylece, soyguncuların planlarının başladığı zamandan vurgunun altı ay sonrasına kadar geçen 24 yıllık süreyi içeren hikâye, herkesin kendi bakış açısına göre şekilleniyor.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim; hangi sırayla izlerseniz izleyin hikâye her zaman soygunun gerçekleştiği ‘Beyaz’ isimli bölüm ile bitiyor. Bu şekilde de izleyicilerin farklı bakış açılarıyla aynı sona ulaşması ve yaşananları kendilerine göre yorumlaması amaçlanıyor. Netflix, doğrusal olmayan bir hikaye anlatımına sahip dizinin bölüm sıralamasını her kullanıcıya farklı bir şekilde sundu. Rastgele izleyebileceğiniz bölümlerin isimleri ise şu şekilde;

  • Siyah
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Turuncu
  • Mor
  • Kırmızı
  • Pembe
  • Beyaz (son bölüm)

Kaleidoscope fragmanı

25
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
25
2
2
1
1