Jüpiter'in Neden Satürn Gibi Devasa Halkalara Sahip Olmadığı Keşfedildi

10
3
2
1
0
Güneş Sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter, neden Satürn gibi devasa ve gösterişli halkalara sahip değil? Bu sorunun cevabı, yeni yapılan bir araştırmayla verildi.

Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni Jüpiter ve Satürn, her ne kadar birbirine benzeseler de pek çok kişinin merak ettiği bir soruya da ev sahipliği yapıyorlar: Jüpiter, neden Satürn gibi gösterişli halkalara sahip değil? İşte bu sorunun cevabı, yayınlanan yeni bir araştırmayla verildi.

Bilmeyenler için Jüpiter, aslında bir halkaya sahip durumda. Fakat bu halka genellikle arkasından Güneş ışığı vurmadıkça gözlemlenebilir boyutlarda değil. Halka, son olarak James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafla görülmüştü. Peki bu halka, neden Satürn'ün halkaları gibi görülebilir değil?

Cevap, Jüpiter'in devasa uydularında:

jüpiter

Planetary Science Journal’a kabul edilen yeni araştırmaya göre bu sorunun cevabı, Jüpiter’in uydularında saklı durumda. Araştırmaya göre Jüpiter’in Ganymede, Callisto, Io ve Europa uyduları, kütle çekimleri ile gezegen etrafında kaya ve toz gibi cisimlerin birikmesini engelliyor. Üstelik oluşturulan simülasyonlara göre gezegen, uyduları sayesinde Satürn kadar büyük halkalara hiçbir zaman sahip olmayacak.

Jüpiter’in şu andaki mevcut silik halkası ise uydulara çarpan gök cisimlerinden uzaya sıçrayan toz ve parçacıklardan oluşuyor. Satürn’ün halkalarıysa bundan farklı olarak toz, kaya ve en önemlisi buz parçalarına yer veriyor. Bu parçaların gezegene çarpan asteroidler veya Satürn’ün yer çekimi nedeniyle gezegene çarpan büyük, buzlu bir uydunun parçalanmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/now-we-know-why-jupiter-doesn-t-have-big-glorious-rings-like-saturn
10
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
2
1
0