Erkek Olmasına Rağmen Ailesi Tarafından Zorla Kadın Olarak Büyütülen David Reimer'ın Şoke Eden Öyküsü

17
5
1
1
1
Bir erkek bedeninde doğan David Reimer, doktorun yönlendirmesiyle ailesi tarafından, bir kadın olarak yetiştirildi ve büyüyene kadar bu gerçek ondan gizlendi.

22 Ağustos 1965'te, Kanada'da, Janet ve Ron Reimer'in çocuğu olarak dünyaya gelen David Reimer, henüz küçük yaştayken başarısız bir sünnet ameliyatı geçirdi ve hayatı bu noktadan sonra tamamen değişti.

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneğinin belirttiğine göre; eş cinsel veya heteroseksüel yönelime sahip kişileri, onları olduklarından farklı bir yönelime itmeye çalışmak, özellikle çocukluk dönemlerinde ciddi psikolojik sorunlara ve kafa karışıklıklarına neden olabilir.

Sünnet ameliyatı başarısız geçen Reimer'ın penisi ciddi boyutta hasar gördü.

cinsiyet değiştirme

Altı aylıkken, hem David'e hem de tek yumurta ikizi Brian'a, penisin sünnet derisinin sorun yarattığı ve düzenli idrara çıkmayı engellediği bir durum olan “fimoz” teşhisi kondu.

27 Nisan 1966'da David, sünnet oldu ancak doktorunun tekniği yüzünden sünnet operasyonu başarısız geçti. Reimer'in penis hasarının gerçek boyutu belirsiz olsa da biyografi yazarlarının ve gazetecilerin çoğunluğu, ya tamamen koptuğunu ya da başka bir şekilde hasar gördüğünü ileri sürüyor.

Ebeveynleri, çocuğun cinsiyetini ve ismini değiştirdi.

trans çocuk

1960'ların ortalarında, psikolog John Money, biyolojik olarak erkek olarak dünyaya gelen ancak bebekken penisinde onarılamaz bir hasara uğramış olan Reimer’ın cinsiyetinin yeniden atanması gerektiğini söyledi.

Money'nin ortaya attığı fikirden sonra, Reimer'in ailesi, onu bir kız olarak büyütmeye karar vererek cinsiyet değiştirme ameliyatına soktular. Ameliyatının ardından Reimer'a, “Brenda” adı verildi ve östrojen hormonu aldı.

Doktorlar ayrıca, idrar yapmak için Reimer'in karnının altında küçük bir delik açtı. O zamanlar, anormal veya interseks cinsel organlarıyla doğan bebeklere genellikle bu tür müdahaleler yapılıyordu.

Biyolojik erkek olduğundan habersizdi.

doktor

Çocukluğu boyunca Reimer'a, biyolojik olarak erkek olduğu asla söylenmedi ve düzenli olarak Money'i ziyaret etti. Çocukluğu boyunca erkek biyolojisi hakkında bilgilendirilmedi ve doktorun kontrolleri altında kaldı.

Yetiştirilme tarzına rağmen Reimer, genç bir kadın kimliğini reddetti ve bir erkek olarak yaşamaya başladı. Hayatı boyunca, 38 yaşında intiharıyla sonuçlanan şiddetli bir depresyon yaşadı. 

Reimer 15 yaşındayken, tüm gerçekleri babası tarafından öğrendi.

trans

1980 yılında, Reimer 15 yaşındayken, babası ona, doğumunu ve sonraki prosedürler hakkındaki tüm gerçeği anlattı. Böylece, David'in hayatı tekrardan değişmeye başladı. 

20'li yaşlarında, tekrar erkek olmak için adımlar attı ve daha sonra evlendi.

transeksüel

Bu ifşanın ardından Reimer, David adını alarak bir erkek kimliğine büründü. 21 yaşına geldiğinde, memelerinden kurtulmak ve bir penisi yeniden yapılandırmak için testosteron tedavisi gördü ve çeşitli ameliyatlara girdi.

Üç çocuk annesi Jane Fontaine ile 22 Eylül 1990'da evlendi. Reimer ve geçişinin travmasıyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalar, cinsiyet kimliğine dikkat çekti ve bebeklerin/çocukların cinsiyet değiştirme ameliyatlarının bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğini her zaman vurguladı.

Popüler kültürde Reimer:

david reimer

BBC serisi "Horizon", Reimer'ın hikâyesine, "Kıza Dönüşen Çocuk" ve "Doktor Para ve Penissiz Çocuk" olarak iki bölümde yer verdi. Ayrıca Kanadalı rock grubu The Weakerthans, Reimer hakkında "Hymn of the Medical Oddity" şarkısını yazdı ve Ensemble Studio Theatre yapımı "Boy" adlı oyun, onun hayatını konu aldı.

Kaynaklar: The Embryo Project Encyclopedia, Simply Psychology

17
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
17
5
1
1
1