Kadınların Kaslı Erkeklere Daha Çok İlgi Göstermelerinin Bilimsel Açıklaması (Göbekliler Üzülmeyin, Size de Müjdemiz Var)

82
5
5
2
1
Günümüzde dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hele ki kaslı erkeklere karşı yoğun bir ilginin daima olduğunu günlük hayatta gözlemleyebiliyoruz. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada da kadınların kaslı erkeklere ilgi duyduğu ifade edilmekte. Kaliforniya Davranış, Evrim ve Kültür merkezinden David Frederick ise bu durumun nedenini ilginç bir benzetmeyle açıklıyor.

Frederick’e göre erkek tavus kuşları, kanatlarını açarak iyi durumda olduklarını dişilerine gösteriyor. Erkek bireyler de testosteron ve bağışıklık sistemi açısından güçlü olduklarını kaslı vücutlarını kadınlara göstererek ifade edebiliyor.

Yine aynı araştırmada kaslı erkeklerin yüzde 32’sinin, partnerleri yanlarında yokken bir kadınla birlikte olma ihtimali diğer erkeklere göre iki kat fazla olduğu gibi bir veri ortaya çıkıyor. Tabii ki tek bir araştırmadan yola çıkarak bir genelleme yapmak gibi bir amacımız yok. Ancak bu araştırmanın sonuçları, kaslı erkeklerin kadınlar tarafından neden ilgi gördüğünü daha da bir merak konusu haline getirdi diyebiliriz. Peki kadınlar gerçekten de fiziksel olarak kaslı görünümdeki erkeklerden mi hoşlanıyor, yoksa durum biraz daha farklı olabilir mi? Gelin, birlikte bu konuyu tartışalım.

Kas, erkekte gücün belirtisi olarak görülüyor olabilir.

Kas

Araştırmacılar, erkeklerin fiziksel çekiciliğinde güçlü görünmenin öneminden bahsediyor. Yani kaslı görünen erkeklerin, toplumsal yapıda ideal olarak belirlenen erkek bedeninde olduğu yönünde bir algı mevcuttur.

Yine bir araştırmada 160 kadınla görüşülerek erkeklerin fiziksel ve bireysel çekiciliğini iki kategoride derecelendirmeleri isteniyor. Kadınlar, karşılarına getirilen erkek askerlere bakarak 1’den 7’ye kadar puanlama yapıyorlar. Araştırma sonucunda, ankete katılan kadınların hiçbiri, daha zayıf görünen erkekleri, güçlü buldukları (kaslı olanlar) erkeklere göre çekici bulmamıştı. Tabii bu araştırmanın sonuçları üzerine de eleştiriler gecikmedi.

Güçlü bedenin, kaslı olmakla eş değer tutulması erkek bedenini estetikleştiriyor olabilir.

Biscolata

Yukarıda bahsedilen araştırmanın sonuçlarına yönelik sosyolog Lisa Wade, Amerikan toplumunda uzun boylu, fit, omuzları güçlü erkeklere değer verilmesinin bu sonuçları etkilediği yönünde bir eleştiride bulunuyor.

Yani aslında erkek bedenine yüklenen kültürel anlamlar, beğeninin oluşmasında etkili olabiliyor. Mesela bir toplumda ne tür bedenlere değer veriliyorsa o bedenin her daim daha çekici olması muhtemel oluyor. Üstelik elde edilmesi zor görünen bedenlerin de kişilere daha çekici geldiği ifade edilebilir.

Peki kadınlar sadece kaslı erkekleri mi çekici buluyor, başka hiçbir belirleyici kriter yok mu?

Aşk

Kadınların, kısa vadede kaslı erkeklere ilgi duyduğu ancak uzun vadede daha farklı kriterlere dikkat ettiği yönünde başka iddialar da mevcut. David Frederick, kısa vadede birden fazla kadın için kaslı vücudun çekici olduğunu söylüyor ancak uzun süreli birliktelik isteyen kadınların kaslı vücutla pek fazla ilgilenmediklerini de sözlerine ekliyor.

Mesela Kaliforniya Üniversitesi vasıtasıyla yürütülen araştırmadaki verilerde Frederick’in sözlerini doğrulayacak bazı bulgulara erişmek mümkün. Ankete katılan bir kadın sörfçü, birisiyle flört ederek, kişilik açısından daha iyi olduğunu düşündüğü kısa boylu, kel bir erkekle evlendiğini dile getiriyor. Ankete katılan kadınların çoğunun benzer yorumları yaptığını görebiliyoruz. Kadınlar her ne kadar görünüşün önemini dile getirse de uzun vadede güven duymanın, iyi bir zekâ seviyesinin daha önemli olduğunu söylüyorlar.

Yapılan başka araştırmalara göre de göbekli erkekler, kadınlara çekici gelebiliyor.

Göbek

Clue adlı bir uygulama tarafından yürütülen araştırmada, yaklaşık 60.000 kadının erkeklerde aradıkları özelliğin iyilik olduğu ve kadınların yüzde 45’inin biraz kilolu olan ortalama vücutlu erkekleri kaslı erkeklere tercih ettiği görülüyor.

Yine Mumbai’de yapılan bir araştırmada göbekli erkeklerin ilişkide partnerleri için oldukça iyi ve tatmin edici özellikler gösterdikleri ortaya koyulmakta. Anlaşılan o ki partner seçiminde kadınlar için fiziksel görünüm her ne kadar önemli olsa da duygusal ve davranışsal özellikler de bir o kadar önemli olabiliyor.

Editör Notu: Bu metinde yapılan araştırmalar üzerinden okuyucuya bir bakış açısı sunmak amaçlandığı için kesinlik iddiasında bulunulmadığının altını çizmek istiyorum.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

82
5
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
82
5
5
2
1