• Anasayfa
  • Yaşam
  • Araştırmaya Göre Kediler de Sahiplerine Köpekler Kadar Bağlı

Araştırmaya Göre Kediler de Sahiplerine Köpekler Kadar Bağlı

58
6
3
1
0
Genellikle kediler, nankör olmakla ve sahiplerine çok da ilgi göstermemekle biliniyorlar ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre durum öyle değil. Araştırma sonuçları, kedilerin sahiplerine köpekler kadar bağlı olduğunu gösteriyor.

Köpekler için sık sık insanın en iyi dostu dendiğini biliyoruz. Kediler için ise pek de hoş şeyler söylenmemesine alışkınız. Araştırmalara göre kedilere biraz haksızlık ediliyor. Oregon Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar; kediler ve kedi yavruları ile sahipleri arasındaki bağlılığı ölçtü. Bu test sonucunda kedilerin, insan bebekleri ve köpekler ile aynı şekilde davrandıkları ortaya çıktı. 

Bağlılık ölçen bu test, üç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada yetişkin insan ile ona bağlılığı ölçülen canlı aynı ortama konuyor. 2 dakikalık sürenin ardından yetişkin kişi ortamı terk ediyor. Bu esnada odada kalan canlının sergilediği davranışlar inceleniyor. Bu aşama da 2 dakika sürüyor. Ardından da yetişkin kişi odaya geri dönüyor. Bağlılığı ölçülen canlının bu aşamadaki davranışları tekrar kontrol ediliyor. 

Kedilerin davranışları, bebeklerinkine oldukça benziyor:

kedi deneyi

Kedilerin %65,8’i ile kedi yavrularının %64,3’ü, insanlarla güvenli bağlılık işaretleri gösterdi ve onlarla çevreyle ilgilendikleri kadar ilgilendi. Bu rakamlar, insanların kendi bebeklerine ve köpeklerinkine yakın çıktı. Örneğin bebeklerde bu oran %65.

Araştırmanın başındaki isim olan Dr. Kristyn Vitale, strese giren hayvanların saklanma, kaçma ya da uzak davranma eğilimleri olduğunu söyledi. Kedilerin bu yönde davrandıklarına dair pek çok varsayım vardı ancak tüylü dostlarımızın hiç de öyle olmadıkları belli oldu. Kediler, odayı keşfetmeye devam etseler de sahiplerine ilgi göstermeyi bırakmadılar. Güvensiz bağlılık gösteren kediler, sahipleri onlara ilgi gösterse de hareketsiz oturmayı tercih ettiler. Testte araştırmacılar, 70 kedi yavrusunu ve 38 yetişkin kediyi kullandı. Ayrıca bu kediler, yapılacak deneme öncesi 6 haftalık sosyallik eğitimi aldı. 

kedi deneyi

Dr. Virale, kedilerin bir defa sahipleriyle bağ kurduklarında bunu sonsuza kadar sürdürdüklerini belirtti. Ayrıca kedilerin yetişkin hâle geldiklerinde bile insanların bakımına kısmen ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Araştırmacılar, ayrıca insanların evcil hayvanlarıyla tıpkı bebekleriyle olana benzer bir bağ kurduğunu da söylüyorlar. Bağlanmanın biyolojik bir davranış olduğunu söyleyen Dr. Vitale, kedilerin insanlara bağımlı yaşadıklarında bağlılıklarının esnek hâle geldiğini belirtiyor. Kedilerin büyük kısmı için insanlar bir rahatlık kaynağı olarak görülüyor. Araştırmanın sonuçlarının tamamını Current Biology dergisinden inceleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7494677/Study-finds-cats-just-emotionally-attached-dogs-infants.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
58
6
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
58
6
3
1
0