Bundan Tam 2500 Yıl Önce Bile Sağlık Alanında Kullanılan Doğa Harikası Bitki: Lavanta Yağının Bilime Göre 11 Faydası

4
4
1
0
0
Lavantanın yalnızca yaz aylarında ortalığı binbir renge boğan güzel kokulu bir çiçek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü insanlık binlerce yıldır lavantayı, özellikle lavanta yağını, şifa amacıyla kullanmaktadır. Gelin lavanta yağı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, nasıl kullanılır tüm detaylarıyla inceleyelim.

Hava biraz ısınmaya başladığı zaman kırsal bölgelerde ya da özel bahçelerde lavantaların ufak ufak çiçek açmaya başladığının görürsünüz. Morun biraz daha açık bir tonuna sahip olan lavanta, duyanları mest eden bir kokuya sahiptir. Fakat lavanta sıradan bir çiçek değil. Binlerce yıldır yetiştiği Akdeniz ve Hindistan bölgelerinde özellikle lavanta yağı şeklinde şifa vermesi amacıyla kullanılıyor.

Bazı özel işlemlerden geçirilen lavanta, içindeki bileşenler korunarak lavanta yağına dönüştürülür. En az çiçeğin kendisi kadar güzel kokuya sahip olan bu yağ, farklı şekillerde kullanılmaktadır. İlginç bir şekilde lavanta yağı hem psikolojimiz hem de beden sağlığımız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Lavanta yağı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, nasıl kullanılır gelin tüm detaylarıyla inceleyelim.

Lavanta yağı faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

 • Sivilce ve akneleri tedavi eder.
 • Kuru ciltler için etkili bir nemlendiricidir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Lavanta yağı ile tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz. 
 • Böcek sokmasına ve mantar enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Lavanta yağı ile strese elveda deyin.
 • Solunum yolu hastalıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Adet ağrılarını hafifletir.
 • Güneş yanıkları üzerinde tedavi edici bir etkisi vardır.
 • Güçlü saçlar ve sakallar için lavanta yağı kullanın.
 • Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.

Sivilce ve akneleri tedavi eder:

Sedef hastalığı, sivilce, akne, alerjik reaksiyonlar ve benzeri cilt hastalıkları mikrop ve bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkar. Lavanta yağının içinde antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip bileşenler bulunduğu için bu cilt hastalıklarını tedavi edici gücü vardır. Bir damla lavanta yağını pamuğa damlatın ve sorunlu bölgeye sürün. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanırsanız sivilcelerinizi daha oluşmadan yok etmiş olursunuz.

Kuru ciltler için etkili bir nemlendiricidir:

Egzama ve benzeri cilt hastalıklarının bir numaralı nedeni kuru cilttir. Cildi nemlendirmek her zaman kolay olmaz çünkü nem bariyeri dengesizliği ve alerjiler nedeniyle her ürün kullanılmaz, kullanılsa da işe yaramaz. Lavanta yağı doğal bir ürün olduğu için çok fazla yan etkisi yoktur. Elinize birkaç damla lavanta yağı alıp kuru cildinize masaj yaparsanız kısa süre içerisinde değişimi gözlerinizle göreceksiniz. 

Sindirim sistemini rahatlatır:

Yaşam tarzındaki alışkanlıklar, beslenme sorunları ya da sağlıksız beslenme nedeniyle pek çok kişi sindirim sistemi sorunları, mide rahatsızlıkları, bağırsak problemleri yaşıyor. Böyle bir durum yaşıyorsanız bir bardak suya birkaç damla, daha fazla değil, lavanta yağı damlatıp yemeklerden sonra içerseniz hızlı bir rahatlama hissedersiniz. Mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklarda da rahatlatıcı etkisi vardır. 

lavanta yağı

Lavanta yağı ile tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz:

Tansiyon ve kan dolaşımı problemine sahip olan kişiler ilaç kullansalar bile zaman zaman rahatsız edici ataklar yaşayabilirler. Böyle bir durumda elinize ya da bir pamuğa birkaç damla lavanta yağı damlatın ve şakaklarınıza, bileklerinize, ensenize hafif hafif masaj yapın. Kısa bir süre içerisinde kan basıncınızın ve tansiyonunuzun düştüğünü göreceksiniz. 

Böcek sokmasına ve mantar enfeksiyonuna iyi gelir:

Lavanta yağının içindeki antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip bileşenler, böcek sokması durumunda yaşanabilen hastalıkların önüne geçer, şişliği indirir ve kaşınmayı azaltır. İlginçtir, böcekler lavantanın güzelim kokusundan uzak dururlar. Aynı özellikleri sayesinde lavanta yağı, cildinizde yaşanan mantar ve benzeri viral enfeksiyonları da tedavi eder. Bir parça pamuğa damlattığınız lavanta yağını sorunlu bölgeye düzenli olarak sürerseniz iyileştiğini ve bir daha tekrar etmediğini görebilirsiniz. 

Lavanta yağı ile strese elveda deyin:

Stres, anksiyete, depresyon, baş ağrısı, gerginlik, migren ve daha pek çok can sıkıcı ruh halinde ya da bu ruh hali kaynaklı rahatsızlıklarda lavanta yağı gerçek anlamda bir şifa kaynağıdır. Bu tür bir durumda lavanta yağını bir buhurdanlık yardımıyla ya da kaynayan suya birkaç damla damlatarak koklarsanız dakikalar içerisinde kaygınızın azaldığını hissedeceksiniz. Bu etkisi sayesinde uyuma zorluğu çekenlerin de uykusunu getirecektir. 

lavanta yağı

Solunum yolu hastalıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir:

Grip, öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, astım ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarından muzdaripseniz kaynamış suya birkaç damla lavanta yağı damlatın ve derin derin soluyun. Bazı durumlarda sırta ve göğse masaj yaparak lavanta yağı sürmek de iyi gelecektir. Antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinden yararlanarak ağzınızda ve boğazınızda oluşan iltihapları önlemek için de suyla karıştırdığınız lavanta yağı ile gargara yapabilirsiniz. 

Adet ağrılarını hafifletir:

Bazı adet dönemleri diğerlerinden bile çok daha ağrılı ve sancılı olabilir. Böyle bir durumda bir parça pamuğa birkaç damla lavanta yağı damlatarak bunu solumak ağrıları azaltacaktır. Kesin olmamakla birlikte adet döneminde bir bardak suya damlatılan birkaç damla lavanta yağını içmenin adet söktürücü etki yapacağı ve adet düzensizliğini önleyeceği düşünülüyor.

Güneş yanıkları üzerinde tedavi edici bir etkisi vardır:

Yaz aylarında ister istemez güneşe fazla maruz kaldığımız zaman cildimizde son derece can sıkıcı güneş yanıkları oluşabilir. Bunların üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatmak ağrısını azaltacaktır. Yanık olan bölgeyi nemlendireceği için cilde hasar vermesini önleyecektir. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etkisi de olduğu için yarattığı gerginlik en aza inecektir. 

lavanta yağı

Güçlü saçlar ve sakallar için lavanta yağı kullanın:

Farkında olmasak bile saç ve sakal köklerimiz ister istemez tıkanır ve buralarda minik iltihaplar oluşur. Oluşan bu iltihaplar hem saç ve sakal büyümesini önler hem de saç ve sakalın beslenmesinin önüne geçer. Lavanta yağı antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde gözenekleri açar ve iltihabı yok eder. Duştan sonra saçınıza ve sakalınıza sürdüğünüz birkaç damla lavanta yağı sayesinde çok daha güçlü saçlara ve sakallara sahip olabilirsiniz. 

Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır:

Konu hakkında yapılmış kesin sonuçlara sahip bir bilimsel çalışma yok ancak antik dönemdeki lavanta yağı kullanımlarına baktığımız zaman cinsellik üzerinde olumlu bir etki yaptığı düşünülmektedir. Yemeklere, salatalara ya da içeceklere katılacak birkaç damla lavanta yağı, afrodizyak etkisi nedeniyle cinsel gücü arttırabilir. Denemekten zarar gelmez.

Antik çağlardan beri şifa amacıyla kullanılan lavanta yağı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık konularında olduğu gibi lavanta yağı kullanımı hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerektiğini unutmayın. 

4
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
1
0
0